Film "Oni": Silvio Berlusconi i jego świta w świecie niekończącej się zabawy

2018-12-19, 23:30

Film "Oni": Silvio Berlusconi i jego świta w świecie niekończącej się zabawy
Toni Servillo w scenie z filmu "Oni". Foto: materiały dystrybutora

Pieniądze, polityczna chwała, uwielbienie tłumów i nieustająca impreza. 28 grudnia na ekrany polskich kin wejdzie film "Oni" w reżyserii Paolo Sorrentino. Na temat produkcji, ukazującej jednego z najbardziej kontrowersyjnych włoskich polityków – Silvio Berlusconiego – mówił filmoznawca dr Łukasz Jasina.

Posłuchaj

19.12.18 dr Łukasz Jasina: „Kariera Berlusconiego to przykład awansu z nizin społecznych na sam szczyt (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Oni są u władzy. Oni są cyniczni, niemoralni i zachłanni. Oni chcą uwielbienia. Oni to Silvio Berlusconi, jego świta i orbitujący wokół nich karierowicze, gotowi zrobić wszystko dla pieniędzy i politycznej chwały. Dr Łukasz Jasina, który widział już film przedstawiający, do czego byli zdolni, podkreślił, że byłego premiera Włoch ukazano w bardzo mocny sposób.

– Dodatkowo na podobnym poziomie przedstawiono to, że biedne i skorumpowane przed 30 laty przez chadecję Włochy wciąż są biedne i skorumpowane, a przy okazji wulgarne. W Polsce taki film nie mógłby powstać. Po pierwsze, nasi politycy nie byliby w stanie stworzyć tak wielu filmowych sytuacji. Ich afery i oni sami przypominają prowincjonalnych straganiarzy okradających innych z pieniędzy, ewentualnie wykańczających sąsiadów w stylu "Samych Swoich". Nie ma w tym czegoś, co osiąga poziomy lekkiego surrealizmu połączonego z gigantyczną wulgarnością i elementami zbrodni – wskazał.

Dr Łukasz Jasina podkreślił, że Włosi są potomkami dwóch najwspanialszych systemów pełnych zbrodni i korupcji, czyli imperium rzymskiego i kolejnych papieży urzędujących w Wiecznym Mieście. – Sorrentino miał z kogo czerpać. Można powiedzieć, że przyłożył z grubej rury. "Oni" ma być historycznym portretem sytuacji politycznej, jaka miała i ma miejsce we Włoszech – zaznaczył filmoznawca.

Film obejmuje lata 2006-2009. W tym wycinku czasowym Sorrentino ukazuje całą osobowość Berlusconiego. – Skupił w niej wszelkie wypaczenia oraz idiotyzmy i kretynizmy. Jego druga kadencja to nagromadzenie tego wszystkiego. Berlusconi nie jest już wtedy racjonalnym biznesmenem. To człowiek jeszcze bardziej skorumpowany i popadający w straszliwą śmieszność starych władców, którzy za wszelką cenę walczą o młodość – wskazał gość Polskiego Radia 24.

Audycję prowadził Łukasz Adamski.

mat. pras./Polskie Radio 24/db

-------------------------------

Data emisji: 19.12.2018

Godzina emisji: 22.06

Polecane

Wróć do strony głównej