more_horiz

Zło na ekranie. Skąd biorą się seryjni mordercy?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2019 10:25
Ted Bundy to jeden z najsłynniejszych seryjnych morderców w historii USA. Właśnie pojawił się serial o jego działalności. Wymykający się wszelkim schematom Bundy zrobił ze swojego procesu i życia celebryckie show. Od lat inspiruje filmowców tworzących w popkulturze postaci seryjnych zabójców. Na ten temat w "Wieczorze filmowym Adamskiego" mówił krytyk filmowy Jakub Moroz.
Audio
  • 06.02.19 Zło na ekranie. Skąd się biorą seryjni mordercy?
Jednym z najbardziej znanych filmowych seryjnych morderców jest Hannibal Lecter. Na zdjęciu Mads Mikkelsen, który wcielił się w tę postać w popularnym serialu
Jednym z najbardziej znanych filmowych seryjnych morderców jest Hannibal Lecter. Na zdjęciu Mads Mikkelsen, który wcielił się w tę postać w popularnym serialu Foto: mat. promocyjne

Ted Bundy w latach 1974-78 zabił od 20 do 36 kobiet. Dokładnej liczby śmiertelnych ofiar nie znamy. Zabójca został skazany na karę śmierci w 1989 roku.

- Ted Bundy stał się wzorem dla pewnych popkulturowych postaci – fikcyjnych, wyobrażonych, ale które w sposób jawny czerpały z jego historii. Mam przede wszystkim na myśli postać Hannibala Lectera z "Milczenia owiec". Często kiedy myślimy o seryjnych mordercach, i tak też jest w istocie, to myślimy o ludziach z niskich klas społecznych. Chodzi tu także o patologiczne warunki dorastania. Psycholodzy identyfikują te zręby narodzin osobowości psychopatycznej czy dysocjacyjnej we wczesnym dzieciństwie i jest to związane rzecz jasna, z bardzo trudnym dzieciństwem – z ogromną niestabilnością, z brakiem właściwej relacji z rodzicami, zwłaszcza z matką – powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Moroz.

- W przypadku Teda Bundy’ego było inaczej. To postać, która wymyka się łatwym stereotypom. Zyskał sobie sławę geniusza zła, ale to jest oczywiście pewna legenda. To był człowiek bardzo inteligentny, zdolny, przeprowadzający swoje zbrodnie w sposób niemal doskonały, choć w końcu wpadł – dodał gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Łukasz Adamski.

Polskie Radio 24/bartos

--------------------------

Data emisji: 06.02.2019

Godzina emisji: 22.06

 

Zobacz więcej na temat: pr24 FILM

Zobacz także

Zobacz także