Historyczne Wydarzenie Tygodnia. Milionowy gość w Muzeum II Wojny Światowej

- Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, w momencie gdy zaczynamy wprowadzając na ekspozycję polskich bohaterów, cieszy się wyjątkowym zainteresowaniem - powiedział w audycji Historyczne Wydarzenie Tygodnia Karol Nawrocki, dyrektor placówki. 

2018-12-01, 17:35

Historyczne Wydarzenie Tygodnia. Milionowy gość w Muzeum II Wojny Światowej
Muzeum II Wojny Światowej . Foto: Shutterstock/egopripone

Posłuchaj

1.12.18 Historyczne Wydarzenie Tygodnia. Milionowy gość w Muzeum II Wojny Światowej
+
Dodaj do playlisty

Gdańskie Muzeum II Wojny Światowej odnotowało w sobotę, 24 listopada, odwiedziny milionowego gościa. Ekspozycja główna placówki otwartej w marcu ub.r. prezentuje genezę, przebieg i skutki tego światowego konfliktu kładąc główny akcent na wojenne losy ludności cywilnej.

Gośćmi, którzy chcieli nabyć w muzealnej kasie milionowy bilet okazało się małżeństwo z Warszawy. Przywitał ich tortem dyrektor placówki Karol Nawrocki. Szczególni goście nie musieli płacić za wstęp, otrzymali też prezenty, wśród których znalazły się m.in. bilety lotnicze do Nowego Jorku.

Jak podkreślał w Polskim Radiu 24 Karol Nawrocki, obecnie ważnym elementem funkcjonowania placówki jest "korygowanie wystawy". Teraz na ekspozycji jest więcej elementów związanych ściśle z historią Polski. - Między innymi podkreśliliśmy rolę rtm. Witolda Pileckiego, Ireny Sendlerowej czy św. Maksymiliana Marii Kolbego - wskazywał gość audycji Historyczne Wydarzenie Tygodnia. 

Wystawa pokazuje losy ludności cywilnej, zwłaszcza pod okupacją niemiecką, sowiecką i japońską. Opowiada m.in. o bombardowaniach i oblężeniach miast, paleniu wiosek, codziennym terrorze, głodzie i trudnościach w zaspokojeniu najprostszych życiowych potrzeb; przesiedleniach, deportacjach, wypędzeniach i pracy przymusowej. Prezentuje traktowanie osób chorych i upośledzonych, losy więźniów obozów koncentracyjnych i jenieckich oraz eksterminację Żydów. Osobną część ekspozycji poświęcono ruchom oporu i bohaterstwu zwykłych ludzi.

REKLAMA

W kwietniu ub. roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdecydowało o zmianie dyrekcji placówki: Pawła Machcewicza zastąpił Karol Nawrocki. Od września zeszłego roku rozpoczął on wprowadzanie zmian na wystawie głównej. W związku z tym autorzy ekspozycji wnieśli pozew o naruszenie ich praw autorskich. Zażądali m.in. przeprosin i przywrócenia wystawy w jej oryginalnej formie. Proces ruszył w lipcu. 

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Tadeusz Płużański

Polskie Radio 24/PAP/zz

REKLAMA

-----------------------------

Data emisji: 1.12.18

Godzina emisji: 16.35


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej