"Historyczne wydarzenie tygodnia". 71. rocznica śmierci Witolda Pileckiego

2019-05-26, 08:05

"Historyczne wydarzenie tygodnia". 71. rocznica śmierci Witolda Pileckiego
Witold Pilecki (pierwszy z lewej) na ławie oskarżonych podczas procesu w 1948 roku.Foto: Wikipedia/domena publiczna

- Mieszkanie moich dziadków na ul. Pańskiej w Warszawie było punktem kontaktowym, tam też była przechowywana część broni, ukrytej przez rotmistrza po klęsce Powstania Warszawskiego – mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Sieradzki, wnuk Makarego Sieradzkiego, który należał do grupy rotmistrza Pileckiego.

Posłuchaj

26.05.19 Historyczne wydarzenie tygodnia
+
Dodaj do playlisty

W czasie II wojny Witold Pilecki jako żołnierz Tajnej Armii Polskiej na ochotnika poszedł do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie spędził blisko 3 lata, sporządzając między innymi raporty dotyczące niemieckich zbrodni oraz tworząc tajny Związek Organizacji Wojskowej. Po ucieczce z KL Auschwitz walczył w Powstaniu Warszawskim, po zakończeniu II wojny jako żołnierz 2. Korpusu Polskiego na polecenie generała Andersa zorganizował w komunistycznej Polsce siatkę wywiadowczą na rzecz rządu w Londynie.

Komuniści aresztowali Witolda Pileckiego w maju 1947 roku, osadzili w więzieniu na Rakowieckiej, poddali brutalnemu śledztwu. 3 marca 1948 przed Rejonowym Sądem Wojskowym w Warszawie rozpoczął się proces tzw. „grupy Witolda”. Współoskarżonymi w procesie byli: Witold Pilecki, Maria Szelągowska, Tadeusz Płużański, Ryszard Jamontt-Krzywicki, Maksymilian Kaucki, Witold Różycki oraz Jerzy Nowakowski. 15 marca 1948 r. rotmistrz został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja w więzieniu przy ul. Rakowieckiej.

Makary Sieradzki, współpracownik rotmistrza Witolda Pileckiego po śledztwie i procesie w 1948 r. został skazany na karę dożywotniego więzienia, w którym spędził ponad 9 lat, z czego 17 miesięcy w izolatce. Pozostawiony na wolności młodszy syn Makarego, Ignacy został pozbawiony środków do życia i musiał w wieku 14 lat szukać opieki wśród rodziny i przyjaciół, utrudniano mu również naukę.

Rozmawiał Tadeusz Płużański

Więcej w zapisie audycji

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 26.05.2019

Godzina emisji: 07:09

Polecane

Wróć do strony głównej