"Naród przez historię odkrywa powołanie". K. Jabłonka o początkach państwa Izrael
- Sejm Czterech Ziem (Waad Arba Aracot) był w Lublinie - i był on trochę miniaturą Rzeczpospolitej. Ci Żydzi byli rzeczywiście z czterech narodów ówczesnej Polski - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Krzysztof Jabłonka, historyk.
2020-01-26, 08:04
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
Polskie uroczystości rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Sellin: na pierwszym planie będą Ocaleni
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Od 1942 r. stał się on największym miejscem zagłady europejskich Żydów. W Auschwitz niemieccy naziści zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osoby innej narodowości. 27 stycznia 1945 r. obóz został oswobodzony przez żołnierzy Armii Czerwonej. 27 stycznia przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Główne uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau rozpoczną się w poniedziałek 27 stycznia o 15.30 przed bramą śmierci byłego, niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady. Uczestników ma przywitać prezydent Andrzej Duda. W planie są wystąpienia Ocalonych, a także modlitwy ekumeniczne.
Podczas rozmowy Krzysztofa Jabłonki z red. Płużańskim podjęto głównie temat współtworzenia przez Polaków państwa Izrael.
"Nie sposób sobie wyobrazić historii narodu żydowskiego bez Polski"
Powiązany Artykuł
"Izrael sprzedał pamięć o Holokauście". Haaretz o konferencji w Yad Vashem
- Naród przez historię odkrywa powołanie. (...) II Rzeczpospolita "chodziła w ciąży" z Izraelem. Izrael się właśnie z niej urodził. To jest piękne. To się nigdy jeszcze nie zdarzyło w historii. Te więzi istnieją. Ta pępowina już pękła, ale jakkolwiek się sięgnie w głąb, to nie sposób sobie wyobrazić historii narodu żydowskiego bez Polski - i odwrotnie. Choć niektórzy próbują to pominąć - podkreślił historyk.
REKLAMA
Krzysztof Jabłonka wspomniał również o Sejmie Czterech Ziem. - Waad Arba Aracot był w Lublinie - i był on trochę miniaturą Rzeczpospolitej. Ci Żydzi byli rzeczywiście z czterech narodów ówczesnej Polski. Dochodziło tam głównie do uchwalania podatków, ale można było również załatwiać wszystkie inne sprawy żydowskie na emigracji - zaznaczył.
- Religijność Żydów Izraela w dużej mierze jest oparta o religijność polską. To jest współzależne. Polska bardzo dużo czerpała z mesjanizmu żydowskiego. W zasadzie cały nasz mesjanizm stamtąd pochodzi - i odwrotnie. Przykład Polski zadziałał na Żydów - "skoro oni mogą to my też" - tłumaczył gość Polskiego Radia 24.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
***
Tytuł audycji: "Historyczne wydarzenie tygodnia"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Krzysztof Jabłonka (historyk)
Data emisji: 26.01.2020
Godzina emisji: 07.10
PR24/PAP/IAR/pb
REKLAMA
Polecane
REKLAMA