"Nie byli świadomi, dokąd jadą". Prof. Wolsza o pierwszym transporcie Polaków do Auschwitz

- Wtedy jeszcze nikt specjalnie nie słyszał o miejscu, które teraz nazywamy fabryką śmierci. To sprzyjało ukryciu tego, gdzie ci ludzie zostaną wywiezieni. Nie byli świadomi, dokąd jadą - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk prof. Tadeusz Wolsza. 

2021-06-13, 12:35

"Nie byli świadomi, dokąd jadą". Prof. Wolsza o pierwszym transporcie Polaków do Auschwitz
Były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Dziś funkcjonuje tu muzeum . Foto: Shutterstock/T.Fabian

14 czerwca w 1940 roku z Tarnowa wyruszył transport Polaków więzionych w tamtejszym areszcie. Pojechał on w nieznane - 728 więźniów nie wiedziało, gdzie są wywożeni. Podstawiono im osobowe wagony. Trafili do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Wtedy jeszcze nikt nie wiedział, co to za miejsce.

Powiązany Artykuł

1200_Auschwitz_shutterstock.png
81 lat temu Niemcy deportowali pierwszych Polaków do KL Auschwitz

- Była to podróż w pewnym sensie w nieznane. Zresztą taktyka niemieckiego postępowania w takich sytuacjach jak przewożenie więźniów do obozów koncentracyjnych i obozów zagłady - bez względu na to, czy działo się to na ziemiach polskich czy w innych krajach europejskich - wyglądała mniej więcej tak samo - powiedział prof. Tadeusz Wolsza. 


Posłuchaj

prof. Tadeusz Wolsza o pierwszym transporcie Polaków do niemieckiego obozu koncentracyjnego (Temat dnia) 21:21
+
Dodaj do playlisty

 

Jak zaznaczył, "do ostatniej chwili próbowano ukryć cel podróży". - Poprzez podstawienie osobowych wagonów kolejowych i komunikaty o tym, że należy zabrać ze sobą rzeczy potrzebne do codziennego życia, a także poprzez wygaszenie emocji, lęku i różnego rodzaju obaw - podkreślił historyk. 

REKLAMA

- Rozpuszczano też pogłoski: że ci ludzie, będą jechali do różnych miejsc, ale na pewno nie do obozów zagłady czy koncentracyjnych. Zresztą wówczas nikt jeszcze o takich nie słyszał - dodał profesor. 

Polacy nie byli świadomi dokąd jadą. - Nikt specjalnie nie słyszał o takim miejscu, które teraz nazywamy fabryką śmierci. To sprzyjało ukryciu tego, gdzie ci ludzie zostaną wywiezieni - powiedział Tadeusz Wolsza. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: prof. Tadeusz Wolsza (historyk) 
Data emisji: 13.06.2021
Godzina emisji: 11.06

REKLAMA

bartos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej