Historia dyplomacji polskiego państwa na uchodźstwie. Rozmowa z Michałem Dworskim
- Prawie cały świat uznał, że nowymi reprezentantami podmiotu prawa międzynarodowego pod nazwą Rzeczpospolita Polska są władze komunistyczne. Jednak nasze legalne władze na uchodźstwie nie zrzekły się swojej podmiotowości. Funkcjonowały nadal w oparciu o prawodawstwo II Rzeczpospolitej - zaznaczył w Polskim Radiu 24 Michał Dworski z Centrum Badań nad Historią Polskiego Państwa na Uchodźstwie (KUL).
2022-12-25, 14:40
Gość PR24 podkreślił, że "historia polskiej dyplomacji powojennej jest związana bezpośrednio z tym wszystkim, co się działo pomiędzy 1939 a 1945 rokiem". - Rzeczpospolita Polska na uchodźstwie po wrześniu 1939 roku z perspektywy prawno-międzynarodowej była powszechnie uznanym państwem, ze swoimi władzami, które w naturalny sposób mogły kontynuować swoją władzę poza granicami kraju - zaznaczył Michał Dworski.
- Prawie cały świat uznał, że nowymi reprezentantami podmiotu prawa międzynarodowego pod nazwą Rzeczpospolita Polska są władze komunistyczne. Jednak nasze legalne władze na uchodźstwie nie zrzekły się swojej podmiotowości. Funkcjonowały nadal w oparciu o prawodawstwo II Rzeczpospolitej - dodał.
- Pięć państw do pewnego czasu nie uznawało tego, co się zdarzyło w Polsce po II wojnie światowej - przejęcia władzy przez komunistów. Były to: Republika Libanu, Irlandia, Republika Kuby, Hiszpania i Stolica Apostolska - powiedział ekspert.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Posłuchaj
***
Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"
Prowadził: Tadeusz Płużański
Gość: Michał Dworski (Centrum Badań nad Historią Polskiego Państwa na Uchodźstwie, KUL)
Data emisji: 25.12.2022
REKLAMA
Godzina: 11.06
PR24
Polecane
REKLAMA