Grot-Rowecki został aresztowany przez Gestapo 30 czerwca 1943 ok. godz. 9.30 w mieszkaniu przy ul. Spiskiej w Warszawie. W połowie lipca trafił do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen, gdzie został zamordowany w sierpniu 1944 roku. O okolicznościach zdekonspirowania generała opowiadał w Polskim Radiu 24 dr Paweł Kosiński z Biura Badań Historycznych IPN.
Grot wydany przez zdrajców
- Sprawy potoczyły się szybko. Agent Gestapo Eugeniusz Świerczewski zauważył gen. Roweckiego na Powiślu i śledził go aż do ul. Spiskiej. Namierzył i dołożył wszelkich starań, żeby natychmiast poinformować swoich mocodawców. Ze Spiskiej Świerczewski udał się do Domu Akademickiego, gdzie wówczas były koszary policji niemieckiej, skąd poinformował Gestapo o tym, gdzie jest Grot - mówił Kosiński.
Grot-Rowecki wpadł przez zdrajców w szeregach AK: Blankę Kaczorowską, Ludwika Kalksteina i - wspomnianego - Eugeniusza Świerczewskiego. - To Kalksteinowi przypisuje się wiodącą rolę w tej grupie. To on organizował tę siatkę szpiegowską - wyjaśnił gość PR24. Świerczewski został postawiony przed sądem podziemnym, skazany na śmierć i zgładzony. Pozostała dwójka uniknęła wyroku.
Komendant Główny AK trafił do siedziby gestapo, jednak - jak opowiadał ekspert - Niemcy mieli świadomość tego, kogo aresztowali, więc postarali się, by jak najszybciej wywieźć go z Warszawy. Obawiali się szeroko zakrojonej akcji AK, która miałaby na celu odbicie Grota - dodał. 1 lipca dowódcę AK wywieziono do Berlina.
O dalszych losach gen. Grota-Roweckiego w zapisie audycji.
21:10 _PR24_AAC 2022_07_03-11-06-21.mp3 Dr Paweł Kosiński o aresztowaniu gen. Stefana Grota-Roweckiego (Historyczne wydarzenie tygodnia/PR24)
***
Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: dr Paweł Kosiński (Biuro Badań Historycznych IPN)
Data emisji: 03.07.2022
Godzina emisji: 11:06
kp