more_horiz

"Ofiary takie jak ks. Popiełuszko były w komunizmie nieuniknione". Dr Derewenda o niezłomnych kapłanach

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2022 11:32
- Ks. Jerzy pozostawał człowiekiem wolnym. Nauczał jak wolny człowiek i wychowywał do wolności innych. W związku z tym w naturalny sposób wchodził w konfrontację z systemem - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Robert Derewenda, historyk.
Ofiary takie jak ks. Popiełuszko były nieuniknione w komunizmie - powiedział dr Derewenda
Ofiary takie jak ks. Popiełuszko były nieuniknione w komunizmie - powiedział dr DerewendaFoto: NAC

38 lat temu, prawdopodobnie 19 października 1984 roku, zginął męczeńską śmiercią błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko. Kapłan został porwany i bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Był duszpasterzem ludzi pracy, kapelanem warszawskiej Solidarności, obrońcą praw człowieka w PRL. Miał 37 lat. Jako męczennik za wiarę ksiądz Jerzy został ogłoszony błogosławionym w 2010 roku, po 13 latach procesu beatyfikacyjnego. Obecnie trwa jego proces kanonizacyjny.

Konfrontacja z komunizmem

Dr Robert Derewenda powiedział na antenie Polskiego Radia, że postawa ks. Popiełuszki i innych duchownych w PRL, była zaprzeczeniem komunizmu. - Takie ofiary systemu komunistycznego jak ks. Jerzy Popiełuszko były właściwie nieuniknione dlatego, że ten system opierał się na kłamstwie i terrorze. Ks. Jerzy pozostawał człowiekiem wolnym. Nauczał jak wolny człowiek i wychowywał do wolności innych. W związku z tym w naturalny sposób wchodził w konfrontację z systemem - powiedział.

Gość Polskiego Radia podkreślił, że największym zagrożeniem dla komunizmu była miłość i wolność. - Czasem SB starała się utrzymywać pewien dyskurs, że Kościół specjalnie działa w taki sposób, żeby mieć męczenników i żeby wejść w konfrontację z systemem. W podobny sposób wypowiadał się Jerzy Urban jako rzecznik rządu w latach 80-tych - przypomniał.

- Było zupełnie odwrotnie. W momencie kiedy kapłani byli gorliwi, wolni i nauczali tej wolności i miłości innych, byli zagrożeniem dla systemu. Odbierali wtedy to, co dla komunizmu było najważniejsze, czyli strach - zaznaczył.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
23:12 PR24_mp3 2022_10_23-11-06-04.mp3 Dr Robert Derewenda m.in. o ks. Jerzym Popiełuszce (Historyczne wydarzenie tygodnia)

* * *

Audycja: Historyczne wydarzenie tygodnia

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: dr Robert Derewenda (IPN w Lublinie)

Data emisji: 23.10.2022

Godzina emisji: 11.06

dz

Zobacz także

Zobacz także