more_horiz

List Józefa Kurasia do Bieruta. Dr Korkuć: zawierał najważniejsze postulaty walki o wolną Polskę

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2022 12:40
- Był wysłany, aby znaleźć jakąś formę opublikowania najważniejszych postulatów, które dotyczą walki i celów tej walki, jaką wówczas podejmowali partyzanci. Ten list był też kolportowany w postaci ulotek w miejscach, w których działało zgrupowanie "Ognia" - podkreślił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Korkuć, historyk IPN.
mjr Józef Kuraś ps. Ogień
mjr Józef Kuraś ps. "Ogień"Foto: Twitter/ipn.gov.pl

Józef Kuraś ps. Ogień jest jednym z najbardziej znanych polskich dowódców partyzanckich z czasów II wojny światowej i okresu powojennego. Był żołnierzem Konfederacji Tatrzańskiej Armii Krajowej. Dowodził oddziałami Ludowej Straży Bezpieczeństwa oraz oddziałem egzekucyjnym Powiatowej Delegatury Rządu RP w Nowym Targu.

W listopadzie 1946 roku Józef Kuraś wysłał list do Bolesława Bieruta, w którym wskazał cele swojej walki. 

"Oddział Partyzancki »Błyskawica« walczy o Wolną, Niepodległą i prawdziwie demokratyczną Polskę. Walczyć będziemy tak o granice wschodnie, jak i zachodnie. Nie uznajemy ingerencji ZSRR w sprawy wewnętrzne polityki państwa polskiego. Komunizm, który pragnie opanować Polskę, musi zostać zniszczony" - napisał. 

Zdaniem gościa PR24 "te słowa przede wszystkim pokazują, że Bierut w mniemaniu nadawcy i społeczeństwa polskiego nie jest żadnym prezydentem, żadną głową państwa".

- Ten listy był wysłany, aby znaleźć jakąś formę opublikowania najważniejszych postulatów, które dotyczą walki i celów tej walki, jaką wówczas podejmowali partyzanci. List był też kolportowany w postaci ulotek w miejscach, gdzie działało zgrupowanie "Ognia" - powiedział dr Maciej Korkuć.

- Partyzanci musieli wrócić do bezpośredniej działalności leśnej, żeby trwać przy zasadach, których bronili w czasie niemieckiej okupacji. Możemy tu mówić o kontynuacji w sensie programowym i w sensie osobowym. Natomiast "Ogień" w czasie wojny był częścią szerszych struktur państwa podziemnego. Po wojnie sam musiał brać odpowiedzialność za własną działalność. Można postawić pytanie: na ile podołał różnym wyzwaniom, a na ile mu to się nie udało - dodał historyk. 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
21:28 PR24 2022_11_13-11-06-41.mp3 dr Maciej Korkuć o Józefie Kurasiu ps. Ogień (Historyczne wydarzenie tygodnia) 

***

Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: dr Maciej Korkuć (IPN)
Data emisji: 13.11.2022
Godzina emisji: 11.06

PR24

Zobacz więcej na temat: historia Polski PRL

Zobacz także

Zobacz także