more_horiz

Komunista czy karierowicz? Fakty i mity o Edwardzie Gierku

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2023 11:32
PRL był oparty na wielu mitach. Jednym z nich, najsilniejszym i do dziś pokutującym, jest przeświadczenie o dobrym gospodarzu Edwardzie Gierku.
Pochód budowniczych Trasy Łazienkowskiej i polityków. Na czele pochodu idzie m.in.: I sekretarz KC PZPR Edward Gierek (w śroku), 1974 rok
Pochód budowniczych Trasy Łazienkowskiej i polityków. Na czele pochodu idzie m.in.: I sekretarz KC PZPR Edward Gierek (w śroku), 1974 rokFoto: Z archiwum NAC

Książka Mirosława Szumiły "Gierek. Droga do władzy" przybliża młodzieńcze lata Edwarda Gierka spędzone na emigracji we Francji i Belgii oraz kolejne etapy kariery politycznej w kraju. Ukazuje jego związki z Moskwą, intrygi w elicie władzy i kulisy spisku mającego na celu obalenie Władysława Gomułki.

Autor sięga po nieznane dotąd dokumenty. Na ich podstawie szuka odpowiedzi na pytania dotyczące przyczyn awansów Gierka w aparacie władzy: na ile decydowały o tym jego cechy charakteru, zdolności i zasługi, a na ile znajomości i protekcje lub też przypadek? Czy był ideowym komunistą czy zwykłym karierowiczem?
Posłuchaj
20:52 PR24 2023_06_18-11-06-39.mp3 Fakty i mity o Edwardzie Gierku (Historyczne wydarzenie tygodnia)
 

Więcej w nagraniu. 

Audycja: Historyczne wydarzenie tygodnia

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: dr Mirosław Szumiło (UMCS)

Data emisji: 18.06.2023

Godzina emisji: 11.06

PR24

Zobacz także

Zobacz także