Jaki powinien być teatr dla dzieci?
Teatr dla najważniejszego i najbardziej wymagającego odbiorcy, czyli dzieci i ich rodziców. Jaki powinien być teatr dla dzieci? Jakie spektakle rozwijają i zaciekawiają małego widza? W audycji "Kulturalnie na temat" z Katarzyną Cygler rozmawiały: Agnieszka Czekierda, założycielka Teatru Małego Widza i Dagmara Bąk, aktorka filmowa i teatralna.
2018-11-04, 06:10
Posłuchaj
Agnieszka Czekierda podkreślała, czym wyróżniają się spektakle teatru. - Teatr Małego Widza jest teatrem inicjacyjnym, wprowadza małe dzieci, już od pierwszego roku życia, do świata teatralnej rzeczywistości. Oddziaływanie na wszystkie zmysły widza jest ideą tego, co robimy dla dzieci. Spektakle odbiegają od tradycyjnego wyobrażenia przedstawień dla dzieci, parawanów, lalek, bajek z morałem. Tutaj niczego takiego nie ma. Opowiadamy historie często posługując się przedmiotami codziennego użytku, oddziałując na wszystkie zmysły. Poruszamy wyobraźnię dźwiękami, zapachami, dotykiem. Przedstawienia to kombinacja bardzo wielu sztuk, czasami bliższa performance, wymalowujemy obrazy za pomocą muzyki granej na żywo, ruchu, tańca, gestu, ale też używamy multimediów. Rzecz jest w proporcjach i prostocie przekazu - zauważyła.
Dagmara Bąk opowiadała o swoich doświadczeniach nad przedstawieniami dla dzieci. - W spektaklu, tak jak dla osób dorosłych, trzeba osiągnąć pewną dramaturgię, wprowadzić widzów, opowiedzieć i zakończyć spektakl. Natomiast zupełnie inaczej się te spektakle gra. Widzami są dzieci nawet w wieku ośmiu miesięcy, a taki widz może wejść na scenę, zareagować w najmniej spodziewanym momencie, krzycząc czy śmiejąc się. To są przepiękne chwile. Wiele spektakli gramy w żłobkach, dla dzieci, które nigdy nie trafiłyby do nas. To też jest misja Teatru Małego Widza – podkreślała aktorka.
Więcej w zapisie audycji.
Rozmawiała Katarzyna Cygler.
REKLAMA
PR24/ka
____________________
Data emisji: 03.11.2018
Godzina emisji: 23:37
Polecane
REKLAMA