X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Paweł Deląg o filmie "Zrodzeni do szabli": z pasji amatorów powstał profesjonalny film

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2019 23:59
- Film "Zrodzeni do szabli" powstał dzięki wkładowi tych wszystkich ludzi, którzy wystąpili lub wsparli go od strony realizacji za przysłowiową pajdę chleba - mówił w PR24 Paweł Deląg, reżyser filmu. 
Audio
  • Paweł Deląg o jego najnowszym filmie ("Kulturalnie na temat")
Paweł Deląg
Paweł DelągFoto: facebook

Premiera fabularyzowanego dokumentu „Zrodzeni do szabli” o historii szabli i jej wpływie na dzieje Polski miała miejsce w 34 krajach Europy i Azji m.in. Rumunii, Rosji, Norwegii, Bułgarii, Czechach, Serbii, Danii, Chorwacji, Kazachstanie, na Węgrzech, Białorusi, Ukrainie i Litwie.

paweł deląg 1200 pap.jpg
Paweł Deląg: kino to mój sposób na życie

Film został wyprodukowany przez Stowarzyszenie Polska Sztuka Krzyżowa z inicjatywy Janusza, Bartosza i Krzysztofa Sieniawskich, a producentem wykonawczym była firma Leydo Film. Obraz wyreżyserował Paweł Deląg, który mówił w PR24, że producenci tego filmu są pasjonatami szabli polskiej.

Deląg reżyser

- To pierwszy film w mojej reżyserii, choć już wcześniej realizowałem mniejsze formy – mówił aktor. Dodał, że to trudna forma, gdyż mamy do czynienia z dokumentem. Podkreślił, że film został finalnie skierowany do szerokiej publiczności, bo okazało się że ma potencjał do epickiej historii.

Aktor przypomniał, że „Zrodzeni do szabli" to osadzona w XVII-wiecznej Polsce historia młodego szlachcica i rycerza Błażeja Wronowskiego (Wiktor Osiński/Bartosz Sieniawski). Błażej rozpoczyna edukację wojskową u Jana Jerlicza (Paweł Deląg), weterana wojny moskiewskiej. Jerlicz powraca w rodzinne strony, by za namową swojego dawnego towarzysza broni Jerzego Wronowskiego (Maciej Kowalewski), zająć się szkoleniem młodego Błażeja.

WszystkoAlboNic_1200.jpg
"Wszystko albo nic". Co łączy Pawła Deląga z Bridget Jones?

Przyjaźń

- To opowieść o przyjaźni między nimi, a szabla i droga żołnierza to coś podobnego do miecza i drogi samuraja – zaznaczył Paweł Deląg. Dodał, że symbolem wartości ówczesnych mężczyzn jest szabla nieodłącznie związana z kulturą szlachecką. Otaczano ją wyjątkową czcią i szacunkiem. Szable konsekrowano, przekazywano z ojca na syna wraz z tradycją powiązanej z nią rodzinnej chwały.

- Film powstał dzięki dużemu wkładowi masy ludzi, którzy dali swój czas i doświadczenie, z pasji amatorów powstał profesjonalny film - podkreślił gość PR24.


Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Kulturalnie na temat"
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Paweł Deląg
Data emisji: 28.12.2019
Godzina emisji: 23.35

PR24/jj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Kulturalnie na Temat". O książkach muzycznych dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2019 09:01
Gościem audycji "Kulturalnie na Temat" była Katarzyna Huzar-Czub, autorka książek muzycznych dla dzieci wydawanych przez Polskie Wydawnictwa Muzyczne.
rozwiń zwiń