"Zaczęłam widzieć ludzkie defekty, których społeczeństwo widzieć nie chce". Tłumaczka książki o niepełnosprawności

- Ponad 12 proc. społeczeństwa w Polsce jest dotknięta jakąś formą niepełnosprawności - mówiła w Polskim Radiu 24 tłumaczka książki "Niezwykłe ciała. Przedstawienia niepełnosprawności fizycznej w amerykańskiej kulturze i literaturze", Natalia Pamuła.

2020-10-24, 23:59

"Zaczęłam widzieć ludzkie defekty, których społeczeństwo widzieć nie chce". Tłumaczka książki o niepełnosprawności
Niepełnosprawność to nie przeszkody we wszystkim. . Foto: Shuttersock.com/dom. publiczna/Prazis Images

Rosemarie Garland-Thomson jest prekursorką kulturoznawczych studiów o niepełnosprawności i jedną z najważniejszych badaczek podejmujących niepełnosprawność jako formę ludzkiej różnorodności. Książka "Gapienie się" mówi o tym, jak patrzymy i jak pokazujemy siebie innym, wpisuje niepełnosprawność w szerszy kontekst, relacje społeczne.

Katarzyna Ojrzyńska, tłumaczka książki powiedziała, że tytułowe "gapienie się" to poszukiwanie przyjemności. - Barokowe gapienie się to intensywne gapienie się na to, co fascynujące i nowe, ale od małego uczy się nas, że gapienie się jest niewłaściwe - powiedziała tłumaczka.


Powiązany Artykuł

depresja smutek dziecko shutterstock_638053987 1200.jpg
"Kulturalnie na temat". Jak nauczyć młodzież budowania trwałych więzi?

"Niepełnosprawność nie musi być tragedią"

Jak dodała, dla niej jako tłumaczki, zdziwiło ją, że autorka książki bardzo podkreśla aspekt niepełnosprawności, ale i nauczyło wiele. Teraz inaczej podchodzi do defektów ciała. - Chodzi o to, że niepełnosprawność nie musi być tragedią osobistą - zauważyła.

Goście audycji omawiały też inną książkę, "Niezwykłe ciała. Przedstawienia niepełnosprawności fizycznej w amerykańskiej kulturze i literaturze", którą tłumaczyła Natalia Pamuła.

REKLAMA

Ta książka, jak podkreśliła tłumaczka, zmieniła to, iż zaczęła ona dostrzegać niepełnosprawność, którą społeczeństwo nie chce widzieć. - Niepełnosprawność jest wszędzie, w windzie, na przystanku, na zajęciach na uczelniach i w literaturze - powiedziała.

Zapraszamy do wysłuchania całego zapisu audycji.

Audycja: "Kulturalnie na temat"

Prowadząca: Katarzyna Cygler

REKLAMA

Goście: Katarzyna Ojrzyńska i Natalia Pamuła (tłumaczki)

Data emisji: 24.10.2020

Godzina: 23.35


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej