Książka "Metoda czarnej skrzynki", czyli nauka na własnych błędach

- Książka Matthew Syed naucza o neuroplastyczności mózgu. Jak nie zamiatając pod dywan własnych błędów, metodą małych kroków lub wielkich skoków możemy poprawiać funkcjonowanie społeczeństwa jako takiego - mówił na antenie Polskiego Radia 24 fizyk i popularyzator nauki Tomasz Brzozowski. 

2021-04-18, 07:08

Książka "Metoda czarnej skrzynki", czyli nauka na własnych błędach
Fragment okładki książki "Metoda czarnej skrzynki". Foto: mat. promocyjne

Metoda czarnej skrzynki, opisana w książce Matthew Syed, polega na uczeniu się na błędach, co może wydawać się banalne, choć jak pokazuje życie, nie każdy z niej korzysta. - Dotyczy to każdej dziedziny życia społecznego, od prywatnych biznesów po wielkie szpitale, od linii lotniczych po wymiar sprawiedliwości, od opieki społecznej po więziennictwo. Wszystkie te aspekty są w książce podane w postaci sugestywnych przykładów na to, jak ignorowanie własnych błędów prowadziło do wielkich katastrof - powiedział Tomasz Brzozowski.

Powiązany Artykuł

1200_ręce_biznes_shutterstock.jpg
Książka agenta FBI o uporządkowaniu relacji. "Wiedzą o czym mówią, bo zajmują się tym na co dzień"

Przedmowę do polskiego wydania książki napisał dr Maciej Lasek, były przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. - Lotnictwo jest jedną z nielicznych branż, która nie zamiata błędów pod dywan. Istnieją ścisłe procedury, które sprawiają, że pilot może raportować błędy bez obciążeń zawodowych. Wszelkiego rodzaju anomalie i nietypowe sploty wydarzeń, które zdarzają się podczas lotów, nierzadko prowadzące do katastrof są na bieżąco przekazywane. Dzięki temu lotnictwo jest jedną z najbezpieczniejszych gałęzi przemysłu, która serwuje usługi miliardom ludzi. Odsetek wypadków związanych z transportem lotniczym jest niski, bo mamy do czynienia z raportowaniem błędów i ich szybkim naprawianiem. Stąd tytuł książki "Metoda czarnej skrzynki". Czarna skrzynka jest rejestratorem, który nagrywa wszystko, również nasze błędy. Na podstawie badań jej zapisów możemy zrozumieć przyczyny katastrof lotniczych i zareagować w przyszłości odpowiednimi procedurami - tłumaczył gość Polskiego Radia 24. 

Książka nie traktuje tylko o katastrofach lotniczych. - Jest o chłonności ludzkiej natury. Dysonans poznawczy posiada każdy z nas. Sztuką jest nad nim zapanować, nad wyparciem i wstydem związanym z tym, że popełniliśmy błąd. Nasza kultura nie faworyzuje błędów, szkoła za nie tępi. Uczeń, który coś przeskrobał stara się to ukryć. Nauczyciel często zawstydza ucznia na oczach całej klasy. Nie tędy droga, jak twierdzi Matthew Syed. Tylko otwarcie na błędy, zrozumienie ich przyczyn i wdrożenie odpowiednich procedur powoduje rozwój - podkreślił Brzozowski.

REKLAMA

Zdarzenia z sal operacyjnych, wpadki wymiaru sprawiedliwości, porażające konsekwencje tuszowania błędów, przełomowe idee, pionierskie badania i odkrywcze wnioski – to wszystko i wiele więcej znajdziecie w książce "Metoda czarnej skrzynki".

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Kulturalnie na temat"

Prowadzący: Katarzyna Cygler 

REKLAMA

Gość PR24. Tomasz Brzozowski (fizyk, popularyzator nauki, redaktor książki "Metoda czarnej skrzynki")

Data emisji: 17.04.2021

Godzina: 23.36


REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej