more_horiz

"Konstrukcja Łukasiewicza była strzałem w dziesiątkę". Olejarz o pierwszej lampie naftowej

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2022 09:35
- To według pomysłu Ignacego Łukasiewicza skonstruowano pierwszą lampę naftową, jako że próby spalania nowego paliwa we wcześniejszych lampach olejnych nie odniosły sukcesu - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 dyrektor Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bobrówce Barbara Olejarz.
Barbara Olejarz zaznaczyła, że serce Łukasiewicza skradła ropa naftowa
Barbara Olejarz zaznaczyła, że "serce Łukasiewicza skradła ropa naftowa"Foto: Fer Gregory/Shutterstock

31 lipca 1853 roku w szpitalu we Lwowie odbyła się pierwsza operacja chirurgiczna przy świetle lamp naftowych. Historię wynalezienia przez Ignacego Łukasiewicza lampy naftowej, a także działalność społeczną małżeństwa Łukasiewiczów przybliżyła na antenie Polskiego Radia 24 dyrektor Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bobrówce Barbara Olejarz.

- Wydarzenia lwowskie związane z operacją chirurgiczną wykonaną przy świetle lamp naftowych były pokłosiem kilkuletniej pracy Ignacego Łukasiewicza, który będąc prowizorem w aptece "Pod złotą gwiazdą", wspólnie ze swoim przyjacielem Janem Zehem prowadził szereg badań nad ropą naftową - powiedziała dyrektor muzeum. 

Nowe paliwo oświetleniowe 

Barbara Olejarz zaznaczyła, że "badania doprowadziły do wydestylowania z ropy naftowej nafty - nowego paliwa oświetleniowego". - Później według pomysłu Ignacego Łukasiewicza skonstruowano pierwszą lampę naftową, jako że próby spalania nowego paliwa we wcześniejszych lampach olejnych nie odniosły sukcesu. Te lampy wybuchały, nie dawały oczekiwanego rezultatu i dopiero konstrukcja wykonana wg pomysłu Łukasiewicza okazała się strzałem w dziesiątkę - przyznała. 

- Nowe paliwo miało jedną olbrzymią zaletę, było tanie w użytkowaniu. Poprzednie oleje musiały być sprowadzane, były dość drogie. Z kolei te, które można było lokalnie wykorzystywać, nie spełniały efektu jasnego płomienia, często kopciły, wydawały nieprzyjemny zapach, dlatego właśnie lampa naftowa była tak bardzo istotna - podkreśliła.

"Jego serce skradła ropa naftowa" 

Dyrektor Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza powiedziała, że "życie Ignacego Łukasiewicza nabrało niesamowitego tempa". - Od momentu debiutu tej lampy naftowej postanowił zupełnie poświęcić się doskonaleniu nowego paliwa. Stopniowo porzucał swój dotychczasowy zawód, czyli pracę w aptece. Jeszcze przez parę lat prowadził te apteki, ale widać już wtedy, że jego serce skradła ropa naftowa i zaczyna coraz mocniej angażować się w działalność związaną z poszukiwaniem nowych źródeł tego paliwa - opowiadała Barbara Olejarz. 

Wynalazek Ignacego Łukasiewicza wyparła opatentowana w 1879 roku żarówka elektryczna Thomasa Alvy Edisona. Jednak na prekursorskich dokonaniach Łukasiewicza opiera się niemal całkowicie historia rozwoju w XX wieku.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

Posłuchaj
22:05 olejarz.mp3 Barbara Olejarz o wynalezieniu lampy naftowej (Kulturalnie na temat/PR24) 

* * *

Audycja: Kulturalnie na temat
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Barbara Olejarz (dyrektor Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bobrówce)
Data emisji: 19.02.2022
Godzina emisji: 23.35

nt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem