more_horiz

Solidarni z Ukrainą w teatrze. "Modlimy się, żeby wszystko było dobrze"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2022 09:00
- Pisząc scenariusz pierwszego spektaklu, spotkałem się z choreografem i reżyserem Kamilem Wawrzutą, który powiedział mi, że jest dużo dziewczyn z Ukrainy - tancerek i może byłaby szansa, abyśmy wspólnie zrobili spektakl. Zgodziłem się, podkreślając, że będziemy to nazywać dużym tytułem "Solidarni z Ukrainą" - mówił w Polskim Radiu 24 Sylwester Biraga (aktor, choreograf, założyciel i dyrektor teatru Druga Strefa).
Spektakl jest opowieścią o pierwszych 45 dniach wojny.
Spektakl jest opowieścią o pierwszych 45 dniach wojny.Foto: Materiał promocyjny

Gościem Polskiego Radia 24 był Sylwester Biraga, założyciel i dyrektor teatru Druga Strefa. Reżyser mówił m.in. o tym, jak międzynarodowa sytuacja geopolityczna we wschodniej Europie stała się inspiracją do powstania najnowszego spektaklu.   

Odgłosy wybuchów, rakiety niszczące budynki mieszkalne, zamknięte sklepy, życie w ciągłym strachu przed putinowskimi żołdakami, a z drugiej strony heroiczna walka o wolność - to główny motyw "Modlimy się, żeby wszystko było dobrze". Do realizacji projektu w teatrze Druga Strefa zostali zaangażowani ukraińscy artyści.  

- To był taki moment, po 24 lutego, kiedy minęły pierwsze cztery dni wojny, ponieważ mamy dużo kontaktów na Ukrainie, mamy przyjaciół w teatrach w Czernihowie, w Kijowie. Pojawił się najpierw pomysł spektaklu "Modlimy się, żeby wszystko było dobrze"  - czyli opowiedzenia o zagładzie Czernihowa. To jest opowieść o pierwszych 45 dniach wojny. Powstał on na podstawie wiadomości przesyłanych przez komunikatory w mediach społecznościowych, później już tylko SMS-ami od moich przyjaciół z Ukrainy, którzy relacjonowali mi na bieżąco ludzkie sprawy związane z życiem w czasie wojny - opowiedział dyrektor teatru Druga Strefa.        

"Solidarni z Ukrainą" ma cztery części. - Są to trzy spektakle i wystawa "Ruski mir", gdzie pokazujemy zdjęcia ze zniszczonego Czernihowa - dodał reżyser. 

Marzenia do spełnienia 

- Zamysł był taki, by cały czas ten spektakl się rozwijał. Jest on zrobiony w formie teatru dokumentalnego. Jednak po wiadomości w 45 dniu wojny, gdzie Andriej Bagirow, mój przyjaciel, dyrektor artystyczny Teatru Sawczenki napisał, że wraz z żoną są bezpieczni we Lwowie, jednak marzą, by wrócić do swojego bezpiecznego, cudownego Czernihowa, tym kończymy nasz spektakl - marzeniem, mam nadzieję, że za chwilę do spełnienia - podsumował gość audycji.     
 

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
21:55 PR24_mp3 2022_05_07-23-36-56.mp3 Sylwester Biraga o spektaklach z ukraińskimi twórcami w teatrze Druga Strefa ("Kulturalnie na temat") 

* * *

Audycja: Kulturalnie na temat

Prowadzi: Katarzyna Cygler

Gość: Sylwester Biraga (aktor, choreograf, założyciel i dyrektor teatru Druga Strefa)

Data emisji: 07.05.2022

Godzina emisji: 23.36

kmp

Zobacz także

Zobacz także