more_horiz

Teatr Studio w czasie pandemii. Dominika Biernat: umocniła się nasza wspólnota

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2021 00:00
- Warunki zewnętrzne totalnie wywróciły pojmowanie teatru i tego, czym on jest. Niesamowity był ten krótki powrót po zamknięciu. To połączenie z widzem było pełne tęsknoty, atmosfery niesamowitości i wspólnego czekania na siebie. Każdy spektakl był niezwykłym świętem. To było piękne - powiedziała w Polskim Radiu 24 Dominika Biernat, aktorka. Gościem audycji była również Natalia Korczakowska z Teatru "Studio".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: aerogondo2/shutterstock

27 marca to Międzynarodowy Dzień Teatru. Obchodzony jest od sześćdziesięciu lat. Po raz drugi w czasie trwającej ponad rok pandemii.

shutterstock teatr aktor 1200.jpg
Aktorstwo jako wciąż odnawiające się wyzwanie

- Zawsze teatr musi reagować na przemianę rzeczywistości, w której powstaje, bo jest od niej zależny. Jak się ta rzeczywistość zmienia, zmienia się też teatr. To jest coś absolutnie naturalnego dla tego gatunku - podkreśliła Natalia Korczakowska. 

- Razem z Natalią robiłyśmy premierę "Krasz" na podstawie powieści "Kraksa" J.G. Ballarda. Oprócz artystycznej walki, męki to walczyłyśmy także z czasem. Czy w ogóle ten spektakl będzie mógł zaistnieć? Miałyśmy taką satysfakcję, że udało nam się zagrać w piątek, sobotę i niedzielę, a w poniedziałek było już zamknięcie. To jest niesamowite, ile emocji temu towarzyszy, dotykających wszystkich płaszczyzn życia - zauważyła Dominika Biernat.

Posłuchaj
23:30 PR24_mp3 2021_03_27-23-35-41.mp3 Pracownicy Teatru Studio o jego działalności w czasie pandemii ("Kulturalnie na temat")

Jakie są największe problemy teatru w czasie pandemii?

- Borykamy się wszyscy: dyrektorzy, aktorzy, pracownicy techniczni, ci którzy pracują w teatrze z wielkim, wielkim zmartwieniem finansowym. Jak to wszystko rozwiązać i w jaki sposób utrzymać się na powierzchni. To jest ogromna walka. Dostajemy też bardzo duże wsparcie od naszych dyrektorów, więc mam poczucie, że ta nasza wspólnota jeszcze bardziej się buduje. To krzepi serce - oceniła aktorka.

    

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Kulturalnie na temat"

Prowadzący: Katarzyna Cygler 

Goście: Dominika Biernat, Natalia Korczakowska (Teatr Studio)

Data emisji: 27.03.2021

Godzina: 23:35

kmp

Zobacz także

Zobacz także