Polska wystawa na Expo w Dubaju. "Podejmujemy temat związków między człowiekiem i kosmosem"

2022-02-06, 00:02

Polska wystawa na Expo w Dubaju. "Podejmujemy temat związków między człowiekiem i kosmosem"
Na wystawie "Understanding the Universe" pokazujemy nasze związki z kosmosem - powiedział w Polskime Radiu 24 Jan Świerkowski. Foto: Lukasz Janyst/ Shutterstock

- Nasza wystawa skupia się na związkach nauki, która w danym momencie jest współczesna i (na tym) jak to się przeplata ze stosunkami pomiędzy ludźmi, jaki ma wpływ na ludzi - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Świerkowski, jeden z autorów wystawy "Understanding the Universe" prezentowanej w polskim pawilonie na wystawie Expo w Dubaju. - Nauka pomaga nam w odkrywaniu kim jesteśmy, jak działa biologia i że ten kosmos jest w nas, my jesteśmy kosmosem - dodawała Olga Marcinkiewicz, kurator wystawy. 

"Understanding the Universe" to tytuł ekspozycji, którą do 9 lutego można oglądać w polskim pawilonie na Expo 2020 w Dubaju. Jej autorami są Jan Świerkowski, absolwent astronomii i Ambasador UMK oraz Instytut B61 - świetnie znani m.in. odbiorcom Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

"To temat wspólny dla wszystkich ludzi"

-  To wystawa, którą podejmujemy temat związków między człowiekiem a kosmosem i wpływu tej kosmicznej perspektywy na to, kim jesteśmy, jako ludzie i wpływu na kulturę - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Świerkowski. - My pokazujemy, że nasze polskie związki z kosmosem są bardzo silne - nie tylko Mikołaja Kopernika i odkrycia polskich astronomów, ale też dużo wcześniejsze, gdy pierwsi Słowianie budowali grobowce ustawiając je odpowiednio w stosunku do ruchu gwiazd - tłumaczył. 

Gość "Kulturalnie na temat" wskazał, że na wystawie prezentowanych jest "wiele eksponatów, wiele instalacji artystycznych, które nawiązują do tego jak my, z naszego kawałka na Ziemi, widzimy gwiazdy, kosmos i jak to się na nas przekłada". - Mamy np. historyczny neon z Hotelu Kosmos, jednego z wielu elementów, które powstały wiele lat temu w Polsce, gdy obchodziliśmy 500. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika - zaznaczył.

- Nasza wystawa skupia się na związkach nauki, która w danym momencie jest współczesna i (na tym) jak to się przeplata ze stosunkami pomiędzy ludźmi, jaki ma wpływ na ludzi.To temat wspólny dla wszystkich ludzi. Od zawsze właściwie wszyscy zastanawiamy się, czy jest coś więcej, co o znaczy, że są miliardy gwiazd, a wokół nich miliardy planet ii czy to znaczy, że gdzieś tam, hen, daleko, jest inne życie, którego nie potrafimy sobie wyobrazić. Takie tematy podejmuje nasza wystawa - stwierdził Jan Świerkowski. 

"Kosmos jest w nas, my jesteśmy kosmosem"

-  Wydaje się, że żyjemy w niesamowitych czasach - transformacji technologicznej, ale też naszego oglądu wszechświata - oceniła w Polskim Radiu 24 kurator sztuki Ola Marcinkiewicz. - Pokazujemy Kopernika, którego świat był jeszcze pełen mitologii, mimo, że jego odkrycie zrewolucjonizowało sposób patrzenia na świat, który jeszcze patrzył przez pryzmat astrologii i ten świat był nadal bardzo przyjazny człowiekowi - wskazała gość "Kulturalnie na temat". 

Przywołała postać prof. Aleksandra Wolszczana, współodkrywcy pierwszych planet pozasłonecznych, którego odkrycie pokazuje jeszcze inną perspektywę: nie tylko Ziemia nie jest centrum - jak mówił Kopernik - ale także Słońce nie jest centrum. - W związku z tym obraz wszechświata niezwykle nam się rozszerza (...) Nauka pomaga nam w odkrywaniu kim jesteśmy, jak działa biologia i że ten kosmos jest w nas, my jesteśmy kosmosem - mówiła Olga Marcinkiewicz. 

Posłuchaj

Olga Marcinkiewicz i Jan Świerkowski o wystawie "Understanding the Universe" na Expo 2020 w Dubaju ("Kulturalnie na temat"/ PR24) 21:14
+
Dodaj do playlisty

W nagraniu więcej o wystawie "Understanding the Universe" na Expo 2020 w Dubaju. 

Czytaj także: 

Expo 2020 to pierwsza światowa wystawa na Bliskim Wschodzie (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Hasło przewodnie wystawy brzmi "Łączenie umysłów". Wystawa była zaplanowana od 20 października 2020 do 10 kwietnia 2021 roku, ale ze względu na pandemię COVID-19 przesunięto ją na okres od 1 października 2021 do 31 marca 2022 roku. 

***

Audycja: "Kulturalnie na temat"

ProwadzącyKatarzyna Cygler

Goście: Olga Marcinkiewicz (kurator sztuki) i Jan Świerkowski (futurolog, kurator wystawy)

Data emisji: 5.02.2022

Godzina emisji: 23.35


mbl

Polecane

Wróć do strony głównej