"Muszą mieć szczególną motywację". Dr Zasadzka o czytelnictwie wśród młodzieży
- Współczesne nastolatki przede wszystkim są bardzo zróżnicowane. Jest wielu, którym do głowy w ogóle nie przyjdzie pomysł sięgnięcia po książkę, pomysł, że można tam znaleźć coś wartościowego i ważnego, pomysł, że czytanie może przynieść satysfakcję - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Zofia Zasadzka (Instytut Badań Edukacyjnych i Biblioteka Narodowa).
2022-08-14, 09:18
Obecnie w świecie internetu, mediów społecznościowych zapomina się o czytaniu książek. Jak pokazują badania przeprowadzone przez Bibliotekę Narodową, od kwietnia 2021 do marca 2022 przynajmniej jedną książkę przeczytało tylko 38 proc. Polaków.
"Szczególna motywacja"
- Współczesne nastolatki przede wszystkim są bardzo zróżnicowane. Jest wielu, którym do głowy w ogóle nie przyjdzie pomysł sięgnięcia po książkę, pomysł, że można tam znaleźć coś wartościowego i ważnego, pomysł, że czytanie może przynieść satysfakcję - mówiła dr Zofia Zasadzka.
Wyjaśniła, że dzieje się tak, ponieważ aby czytanie książek dawało satysfakcję, wymaga ono dużego treningu. - Dużo, ale to dużo wcześniej trzeba już obcować z książką - zaznaczyła.
Powiedziała również, że jeżeli nie jesteśmy przyzwyczajeni do czytania i do tego, aby utrzymywać długotrwałą uwagę na długim, złożonym tekście, to trudno jest przy nim wytrwać. - Musimy mieć jakąś szczególną, dodatkową motywację - zaznaczyła gość PR24.
REKLAMA
"Czytanie jest trudniejsze niż oglądanie czy słuchanie"
Jej zdaniem czytanie jest zajęciem dużo trudniejszym od wszystkich innych, które wykonujemy na co dzień. - Szczególnie w czasie multitaskingu, kiedy to wykonujemy równolegle szereg różnych czynności i nie jesteśmy przyzwyczajeni do tego, aby skupić się dłużej na jednej czynności. Przecież czytanie powieści czy po prostu książek wymaga dłuższego czasu - wyjaśniła.
- Tak więc jeżeli ten nawyk nie jest wyrobiony w dzieciństwie (...), to bardzo trudno jest zacząć czytać opasłe tomiska, takie jak lektury szkole - stwierdziła gość PR24.
- A więc jest grupa, która trenowała to czytanie i rzeczywiście poszukują pewnych treści, ale część z nich znajduje te treści i funkcje gdzie indziej. - Czytanie jest trudniejsze niż oglądanie czy słuchanie - powiedziała dr Zofia Zasadzka.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Kulturalnie na temat"
Prowadząca: Katarzyna Cygler
Gość: dr Zofia Zasadzka (Instytut Badań Edukacyjnych i Biblioteka Narodowa)
REKLAMA
Data emisji: 13.08.2022
Godzina emisji: 23.35
nj
Polecane
REKLAMA