more_horiz

Milo Kurtis o VI Festiwalu Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych RP

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2022 12:42
W poniedziałek rusza VI edycja Festiwalu Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Dyrektor artystyczny festiwalu Milo Kurtis opowiadał o tym, czym w ogóle jest muzyka etniczna, tradycyjna i folkowa, jakie mniejszości narodowe i etniczne wpłynęły na polską kulturę, a także o tym, czego można spodziewać się na tegorocznej odsłonie Festiwalu.
Plakat VI Festiwalu Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych Rzeczpospolitej
Plakat VI Festiwalu Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych RzeczpospolitejFoto: nck.pl / mat. pras.

Gość audycji, który sam ma pochodzenie greckie, w rozmowie z Katarzyną Cygler w Polskim Radiu 24 podkreślił, że polska muzyka tradycyjna (bo - jak twierdzi - w Polsce nie gra się folku) jest znacznie bogatsza, niż wielu osobom mogłoby się wydawać. Ale dla nas jest często zupełnie nieznana, bardziej egzotyczna, niż muzyka tradycyjna innych narodów.

Milo Kurtis zauważył, że Rzeczpospolita była tyglem narodowościowym i kulturowym, toteż nasza kultura, muzyka, twórczość przechowuje bardzo wiele elementów kultur innych narodów, których w naszych granicach już często nie ma, ale ich ślad w muzyce na przykład pozostał.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:49 PR24 2022_11_19-23-36-22_KnT.mp3 Milo Kurtis o VI Festiwalu Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych w Rzeczpospolitej Polskiej ("Kulturalnie na temat" / PR24)

* * *

Audycja: "Kulturalnie na temat"
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Milo Kurtis (multiinstrumentalista, kompozytor, dyrektor artystyczny Festiwalu Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych)
Data emisji: 19.11.2022
Godzina emisji: 23.36

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także