more_horiz

"Przesilenie. Malarstwo Północy 1880-1910". Bagińska: pomysł zrodził się z ogromnej fascynacji

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2022 00:10
- Kilka lat temu, po wystawie w Göteborgu, z kolegami Szwedami zaczęliśmy widzieć podobieństwa pomiędzy malarstwem polskim, a skandynawskim - mówiła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Bagińska. Gościem audycji był też Wojciech Głowacki.
Przesilenie. Malarstwo Północy 1880-1910. Bagińska: pomysł zrodził się z ogromnej fascynacji
"Przesilenie. Malarstwo Północy 1880-1910". Bagińska: pomysł zrodził się z ogromnej fascynacji Foto: Mat. pras.

Tytuł wystawy "Przesilenie. Malarstwo Północy 1880-1910" w Muzeum Narodowym w Warszawie nawiązuje do przesilenia letniego, zjawiska naturalnego o szczególnym znaczeniu w kulturze nordyckiej. Przyroda regionu była ważnym tematem sztuki w Danii, Finlandii, Islandii, Norwegii i Szwecji na przełomie XIX i XX wieku, co znajduje swoje odzwierciedlenie w ekspozycji. Dla dzisiejszych odbiorców to właśnie relacja człowieka z naturą jest najbardziej rozpoznawalnym i docenianym aspektem tradycji, kultury i stylu życia w krajach leżących na Północy Europy.

"Z wielkiej fascynacji"

- Pomysł na wystawę zrodził się z ogromnej fascynacji i miłości to tego malarstwa, którego nie zna się powszechnie choć od wielu lat te obrazy pojawiają się w największych miastach sztuki w Europie. Kilka lat temu, po wystawie w Göteborgu, z kolegami Szwedami zaczęliśmy widzieć podobieństwa pomiędzy malarstwem polskim, a skandynawskim, to był pierwszy impuls, mogliśmy zobaczyć jak wspaniałe jest to malarstwo i na jakim wysokim poziomie artystycznym się plasuje - powiedziała Agnieszka Bagińska.

Wojciech Głowacki dodał, że podobieństw jest mnóstwo, a część będzie można zobaczyć na wystawie. - Pokazujemy obrazy zestawiając naszych malarzy z innymi artystami, którzy podejmują podobne tematy. W państwach nordyckich, co trzeba dodać, poszukiwania narodowe koncentrowały się jednak na czymś innym, ważnym znaczeniem w dążeniach nowoczesnych artystów były pejzaże pozwalające na wyrażenie skomplikowanych treści - wyjaśnił gość PR24.

Posłuchaj
22:46 [i] 3.12.2022 R. KULTURALNIE NA TEMAT.mp3 "Przesilenie. Malarstwo Północy 1880-1910". Bagińska: pomysł zrodził się z ogromnej fascynacji ("Kulturalnie na temat")

***

Audycja: "Kulturalnie na temat"

Prowadzący: Katarzyna Cygler

Gość: Agnieszka Bagińska i Wojciech Głowacki

Data emisji: 03.12.2022

Godzina: 23:33 


Zobacz także

Zobacz także