more_horiz

"Dzieci trzeba szybko zaciekawić". Pisarka o wymaganiach najmłodszych czytelników

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2023 09:01
- Dorosły człowiek ma więcej cierpliwości w sobie i ma doświadczenie czytelnicze, jest więc w stanie przebrnąć przez takie sobie strony. Mamy doświadczenie, że początek może nie porywać, ale opowieść nas wciągnie i warto zainwestować trochę czasu po to, by później czerpać przyjemność czytelniczą. Dziecko się bawi albo nie bawi - mówiła w Polskim Radiu 24 pisarka Anna Potyra.
Zdaniem Anny Potyry, w literaturze dla dzieci ważne, by od rzu zaciekawić czytelnika
Zdaniem Anny Potyry, w literaturze dla dzieci ważne, by od rzu zaciekawić czytelnikaFoto: Tatiana Bobkova/ Shutterstock

- Często, kiedy czytałam książki dzieciom, to miałam wrażenie, że one są różowe, płytkie i niezbyt mądre, że to nie za mądre wszystko - mówiła w Polskim Radiu 24 pisarka Anna Potyra odpowiadając na pytanie, dlaczego zaczęła pisać.

Jak dodaje, próbowała czytać swym córkom klasykę - "Anię z Zielonego wzgórza" czy "Dzieci z Bullerbyn", ale była to literatura niedostosowana do ówczesnego ich wieku.

Wymagania najmłodszych czytelników

Pytana o najważniejsze wyzwania stojąced przed autorami książek dla dzieci przyznała, że "najważniejsze jest to, żeby szybko przejść do celu". - Bardzo łatwo jest stracić uwagę dzieci. Dorosły człowiek ma więcej cierpliwości w sobie, ma doświadczenie czytelnicze, więc jest w stanie przebrnąć przez takie sobie strony. Mamy doświadczenie, że początek może nie porywać, ale opowieść nas wciągnie i warto zainwestować trochę czasu po to, by później czerpać przyjemność czytelniczą. Dziecko się bawi albo nie bawi. Trzeba zebrać się w sobie - przyznałą.

W rozmowie więcej o tym, jak powstają książki dla dzieci i jakie wyzwania stoją przed ich autorami. Zachęcamy do wysłuchania nagrania.

Posłuchaj
23:58 Kulturalnie-na-temat--PR24_mp3 2023_07_08-23-35-42.mp3 Anna Potyra o trudach pracy autorów książek dla dzieci ("Kulturalnie na temat"/ PR24)

Czytaj także: 

***

Audycja: "Kulturalnie na temat"

Prowadzący: Katarzyna Cygler

Gość: Anna Potyra, pisarka

Data emisji: 8.07.2023

Godzina emisji: 23.35


Polskie Radio 24/ mbl

Zobacz także

Zobacz także