more_horiz

"Hamlet" w reż. Bartosza Szydłowskiego w Teatrze Słowackiego

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 13:30
W najnowszej odsłonie audycji "DOMAGAŁAsięTEATRU" rozmowa o najnowszej premierze Teatru Słowackiego - spektaklu "Hamlet" na podstawie tragedii Williama Szekspira i "Studium o Hamlecie" Stanisława Wyspiańskiego. Mija 112 lat od śmierci Wyspiańskiego dlatego porozmawialiśmy również o jego twórczości, uwagach do Hamleta zawartych w słynnym "Studium" oraz o pracy nad spektaklem.
Audio
  • 30.11.19 DOMAGAŁAsięTEATRU" o spektaklu "Hamlet" w Teatrze Słowackiego
Scena ze spektaklu Hamlet w reż. Bartosza Szydłowskiego
Scena ze spektaklu "Hamlet" w reż. Bartosza SzydłowskiegoFoto: Bartek Barczyk/Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie

Bartosz Szydłowski, reżyser spektaklu, w odniesieniu do "Studium o Hamlecie", będącego jednym z fundamentów polskiego teatru, podkreślił, że najbardziej w tym utworze spodobał mu się "brak przepisu na Hamleta".

- Jest tam również pewien rodzaj osobistego tonu, do którego namawia Wyspiański. Poza doszukiwaniem się sensów ukrytych w tej publikacji należy pamiętać, że była ona tworzona w gorączce i rozwibrowaniu wewnętrznym, niemalże halucynogennym, autora. W "Hamlecie" trzeba odnaleźć się z własnym "ja", z własną historią i emocjami. To właśnie przyświecało mi jako twórcy tego spektaklu - podkreślił Bartosz Szydłowski.

Niepodlegli spektakl 1200.jpg
"Niepodlegli" w reż. Piotra Ratajczaka w Akademii Teatralnej w Warszawie

Zwierciadło rzeczywistości

Prof. Piotr Augustyniak, autor adaptacji, podkreślił, że w trakcie prac nad spektaklem jednym z założeń było potraktowanie tekstu Szekspira jako zwierciadła naszej rzeczywistości. Dodał również, że celem nie było to, by inscenizować "Studium o Hamlecie".

- Jednak przez ostatnie cztery lata zrealizowaliśmy w Teatrze Słowackiego projekty związane z twórczością Wyspiańskiego. Dzięki temu była w nas duża wolność, gdy zaczęliśmy prace nad "Hamletem". Nie musieliśmy szukać gwałtownie konkretnych idei, bo można powiedzieć, że Wyspiański jest już w naszym krwioobiegu i pomaga nam "czytać" "Hamleta". Było to bardzo fajne doświadczenie – przyznał rozmówca Polskiego Radia 24.

Wilq superbohater fb teatr śląski-1200.jpg
"Wilq Superbohater" w reż. Remigiusza Brzyka w Teatrze Śląskim

Głębokie studia nad Szekspirem i Wyspiańskim 

"Przez ostatni rok spędziliśmy dużo czasu na czytaniu >>Hamleta<<, a także pracy Wyspiańskiego. Były to bardzo pogłębione studia" - podkreślił prof. Piotr Augustyniak. - Można powiedzieć, że był to proces quasi-seminaryjny. Szukaliśmy pewnych kluczy. Gdy weszliśmy w etap realizacyjny, dało to nam również duży napęd, pomoc i swobodę - dodał.

Więcej na temat spektaklu "Hamlet" w całym nagraniu. Zapraszamy do jego wysłuchania.

Audycję prowadził Tomasz Domagała.

Polskie Radio 24/db

-----------------------------------------

Data emisji: 30.11.2019

Godzina emisji: 22.06

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem