more_horiz

Festiwal Mała Boska Komedia w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 22:35
- Na teatrach, ale także na instytucjach kultury spoczywa odpowiedzialność na tym, aby dialog z widzem rozpoczynać jak najwcześniej. Jakość uczestników kultury i ich świadomość wynika też z jak najwcześniejszego kontaktu z kulturą i sztuką - powiedziała Martyna Paliś, koordynatorka Festiwalu Mała Boska Komedia 2019.
Audio
  • 02.11.2019 Martyna Paliś o festiwalu Mała Boska Komedia
Fragment spektaklu ŁAUMA CZYLI CZAROWNICA (reż. M. Miklasz)
Fragment spektaklu ŁAUMA CZYLI CZAROWNICA (reż. M. Miklasz)Foto: mala.boskakomedia.pl

Rozmówczyni wyjaśniła formułę Festiwalu. "To festiwal najlepszych przedstawień poświęconych dzieciom, a konkretniej są to spektakle poświęcone dzieciom. Mała Boska Komedia narodziła się 3 lata temu w głowie Bartosza Szydłowskiego, dyrektora artystycznego Łaźni Nowej i Dużej Boskiej Komedii jako naturalna potrzeba spotkania się z młodym widzem. Był pomysł rozwinięcia formuły, ale chcemy aby ten festiwal się usamodzielnił. Od tego czasu odkrywa on swoją formułę i dojrzewa".

- W tym roku zmieniliśmy znacząco formułę festiwalu. Wcześniej to był przegląd najlepszych i najczęściej nagradzanych spektakli dla dzieci i młodzieży, a w tym roku selekcja przybrała bardzo ciekawą formę. Formuła jest prawdziwym festiwalem i po raz pierwszy zostanie wręczona nagroda na wzór Dużej Boskiej Komedii - przyznała Martyna Paliś.

- Przeprowadziliśmy też I etap festiwalu i powołaliśmy ogromne jury dziecięco-młodzieżowe w otwartym naborze. Jeździliśmy po Polsce i słuchaliśmy głosu widzów i rodziców, by zobaczyć które spektakle przynoszą widzom największą przyjemność. To były najnowsze spektakle z ostatniego roku, które nas przyciągnęły i zainteresowały - dodała.

"Jak budować dialog"

- Na teatrach, ale także na instytucjach kultury spoczywa odpowiedzialność na tym, aby dialog z widzem rozpoczynać jak najwcześniej. Jakość uczestników kultury i ich świadomość wynika też z jak najwcześniejszego kontaktu z kulturą i sztuką - uważa koordynatorka Festiwalu. 

- Te spektakle są na tyle ciekawe, że dorośli nie mają się czego wstydzić i mogą przyjść i je zobaczyć. Śmiejemy się, że spektakle dla dzieci są takie same jak dla dorosłych, tylko lepsze. Zamierzamy odpowiedzieć sobie na pytanie jaki jest teatr dla dzieci, ale także jaki powinien być i jak szukać spektakli dla dzieci. Zastanowimy się jak budować dialog z młodym widzem. Będzie to spotkanie otwarte - poinformowała.

- Po każdym spektaklu pracowaliśmy warsztatowo razem z pedagogiem. Naszym głównym celem było oswojenie dzieci z możliwością wyrażania własnego zdania i ze spektaklu na spektakl rzeczywiście zaczęły się one coraz bardziej otwierać. Spektakle mają też prowokować do rozmowy - podsumowała.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Polskie Radio 24 / pkr

* * *

Audycja: "DOMAGAŁAsięTEATRU"

Prowadzący: Tomasz Domagała

Data emisji: 02.11.2019

Godzina emisji: 22:06

Zobacz więcej na temat: pr24 TEATR Kraków KULTURA

Zobacz także

Zobacz także