more_horiz

Joanna Kos-Krauze: polski teatr jest w lepszej kondycji niż polskie kino

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2020 23:00
- Przede wszystkim w kontekście dojrzałości, tematyki czy dialogu. Mamy też bardzo zdolnych dramaturgów - oceniła w Polskim Radiu 24 reżyserka Joanna Kos-Krauze.
Audio
  • Joanna Kos-Krauze o tym, co różni polski teatr od kina (DOMAGAŁAsięTEATRU)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Fer Gregory

ginczanka proba spektakl free 1200.jpg
"Ginczanka. Przepis na prostotę życia" w reż. Anny Gryszkówny w Teatrze Łaźnia Nowa

Większość życia zawodowego Joanny Kos-Krauze wiąże się głównie z filmem. - Współczesny polski teatr jest wybitny. Bardzo chciałabym coś w nim zdziałać, ale jeszcze nie było mi drodze - mówiła w Polskim Radiu 24.

Reżyserka jest jednak członkiem gremium wybierającego spektakle do wielkiego teatralnego festiwalu "Boska Komedia". - Wszystko zaczęło się podczas festiwalu szkół teatralnych w Łodzi. Spędziłam dwanaście dni ze wspaniałą ekipą, m.in. z Bartoszem Szydłowskim, Janem Fryczem - wspominała.

- Jestem bardzo wdzięczna za tamten czas - dodała.

[W POPRZEDNIM ODCINKU AUDYCJI} >>> Jerzy Grzegorzewski - wspomnienie

TP_20 1200.jpg
"Żeglarz" w reż. Wojciecha Rodaka w Teatrze im. Szaniawskiego w Wałbrzychu

Co różni polski teatr od filmu?

Wg Joanny Kos-Krauze zasadniczą różnicą między polskim teatrem a filmem jest dojrzałość. - Jestem oszołomiona dojrzałością i wyborem tematów w polskim teatrze. Zobaczyłam pokolenie młodych reżyserów, młodych dramaturgów, którzy mają dojrzałość społeczną, o coś im chodzi i trzyma to formę - mówiła.

Reżyserka podkreślała, że reżyserzy filmów mają o wiele mniej wolności artystycznej. - To jednak branża, którą zarządzają dystrybutorzy. To duże przedsięwzięcie filmowe, jest mnóstwo producentów, koproducentów, którzy wymagają określonego kształtu. Trudno w tym wywalczyć wolność - tłumaczyła.

- Kolejna kwestia to obsada aktorska. W filmowych projektach komercyjnych dużo do powiedzenia mają producenci, którzy wykładają na film pieniądze - dodała.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

* * *

Audycja: "DOMAGAŁAsięTEATRU"

Prowadzący: Tomasz Domagała

Goście: Joanna Kos-Krauze (reżyserka i scenarzystka)

Data emisji: 19.04.2020

Godzina emisji: 22.06

kstar

Zobacz także

Zobacz także