more_horiz

Jak ocalić świat na małej scenie? Elżbieta Wrotnowska-Gmyz oraz Bartosz Zaczykiewicz

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2020 23:59
- Środowisko aktorskie jest w trudnej sytuacji z powodu pandemii, ale radzimy sobie - mówiła w Polskim Radiu 24 Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, dyrektor Instytutu Teatralnego. - Trudno jest przetrwać okres, który nie wiadomo ile potrwa, ale podejmujemy działania - dodał Bartosz Zaczykiewicz, dyrektor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.
Audio
  • E. Wrotnowska-Gmyz i B. Zaczykiwicz o artystach w czasie pandemii
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay

Nawiązując do Dnia Teatru Publicznego, szefowa Instytutu Teatralnego powiedziała że tegoroczne obchody w związku z pandemią koronawirusa, zostały przeniesione do sieci.

- Obchody Dnia Teatru Publicznego wyglądają w tym roku inaczej niż w latach ubiegłych. Nie ma akcji "Bilet do teatru za grosze", nie ma kolejek przed budynkami i kasami teatrów, nie ma też spektakli na żywo. Ale w ramach święta wszystkich publicznych scen w kraju, przez cały tydzień - aż do 23 maja - odbędzie ponad 200 wydarzeń, które mają umacniać więź z widzami oraz przypominać, że teatry są, nadal działają i czekają na publiczność - mówiła.

Wirtualne spacery

1200_teatr_shutterstock.jpg
Jak ocalić świat na małej scenie? Zofia Uzelac oraz Dorota Segda

To właśnie hasło #czekamy towarzyszy zaplanowanym w tym roku działaniom. Wśród nich będzie można znaleźć nie tylko zapisy wideo - nierzadko premierowe - spektakli czy koncertów, ale także "wejść" na próbę spektaklu, posłuchać bajek czytanych przez aktorów, rozmów i debat o sytuacji teatrów, albo dostać się "za kulisy" teatru podczas wirtualnych oprowadzań po miejscach na co dzień niedostępnych dla publiczności.

Bartosz Zaczykiewicz dodał, że także on i jego Teatr bierze udział w wydarzeniu. - Przygotowaliśmy taką szybką wycieczkę po teatrze, kto nie widział, zapraszam na Facebook i oczywiście czekamy na widzów, kiedy pandemia się skończy, teraz teatr jest pusty - dodał.

Maseczki i fartuchy

- Włączyliśmy się też w społeczną akcję. Krawcowe, które na co dzień tworzą kostiumy dla aktorów, szyją fartuchy jednorazowe ze specjalnych materiałów zakupionych przez Miasto Kalisz. Do pomocy zaangażowali się także inni pracownicy, którzy wspierają krawcowe w szyciu maseczek ochronnych - mówił.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "DOMAGAŁAsięTEATRU"

Prowadzący: Tomasz Domagała

Goście: Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, dyrektor Instytutu Teatralnego i Bartosz Zaczykiewicz, dyrektor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu

Data: 17.05.2020 r.

Godz: 22.05


Zobacz także

Zobacz także