Dr Michał Wszoła: chcemy wydrukować żywy organ w technologii 3D
- Drukowanie bionicznej trzustki w technologii 3D ma na celu stworzenie żywego organu. Przy wykorzystaniu komórek pacjenta i odpowiednich biotuszy chcemy wydrukować w pełni funkcjonalny narząd - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Michał Wszoła, twórca polskiej bionicznej trzustki.
2019-05-26, 17:09
Posłuchaj
Michał Wszoła, chirurg transplantolog już wcześniej opracował nową metodę mało inwazyjnego leczenia powikłań cukrzycy przy użyciu endoskopowego przeszczepienia wysp trzustkowych pod śluzówkę żołądka. Jego najnowszym przedsięwzięciem jest bioniczna trzustka, w przyszłości również przeznaczona do leczenia cukrzycy. Wydrukowana w technice 3D trzustka składa się wyłącznie z wysp trzustkowych i nie ma pełnić funkcji zewnątrzwydzielniczej takiej, jak w prawdziwej trzustce. Zakłada się jednak, że w przyszłości może ona przywrócić wytwarzanie insuliny w organizmie chorego na cukrzycę. Obecnie jest to możliwe wyłącznie poprzez wstrzykiwanie tego hormonu odpowiednim podajnikiem lub pompą insulinową.
- Trzustka jest bardzo skomplikowanym narządem, ponieważ składa się z dwóch niezależnych systemów. Jeden odpowiada za produkcję soku trzustkowego, który pomaga w trawieniu, a drugi przejmuje funkcje wewnątrzwydzielnicze - zauważył dr Michał Wszoła. Lekarz zaznaczył, że wewnątrz trzustki są małe wysepki, które produkują insulinę i glukagon - hormony, które zarządzają odpowiednim poziomem cukru we krwi. - Jeżeli jest zbyt wysoki poziom cukru to produkowana jest insulina, a gdy cukier jest zbyt niski to produkowany jest glukagon - dodał gość PR24.
Realizowany przez Fundację Badań i Rozwoju Nauki projekt bionicznej trzustki w technologii 3D dofinansowany jest ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu STRATEGMED III. Konsorcjantami w programie są Instytut Nenckiego, Politechnika Warszawska, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Szpital Dzieciątka Jezus i Spółka MediSpace. Założeniem projektu jest stworzenie trzustki "szytej na miarę" z komórek macierzystych pacjenta, co wyeliminuje ryzyko odrzutu.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
REKLAMA
Audycję prowadziła Małgorzata Raczyńska-Weinsberg.
Polskie Radio 24
------------------------------------
Data emisji: 26.05.2019
REKLAMA
Godzina emisji: 16.33
REKLAMA