Dr Michał Wszoła: chcemy wydrukować żywy organ w technologii 3D

- Drukowanie bionicznej trzustki w technologii 3D ma na celu stworzenie żywego organu. Przy wykorzystaniu komórek pacjenta i odpowiednich biotuszy chcemy wydrukować w pełni funkcjonalny narząd - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Michał Wszoła, twórca polskiej bionicznej trzustki.

2019-05-26, 17:09

Dr Michał Wszoła: chcemy wydrukować żywy organ w technologii 3D
Drukarki 3D (zdjęcie ilustracyjne). Foto: kaboompics/pixabay

Posłuchaj

26.05.19 Nieznani znani. Dr Michał Wszoła - twórca polskiej bionicznej trzustki.
+
Dodaj do playlisty

Michał Wszoła, chirurg transplantolog już wcześniej opracował nową metodę mało inwazyjnego leczenia powikłań cukrzycy przy użyciu endoskopowego przeszczepienia wysp trzustkowych pod śluzówkę żołądka. Jego najnowszym przedsięwzięciem jest bioniczna trzustka, w przyszłości również przeznaczona do leczenia cukrzycy.  Wydrukowana w technice 3D trzustka składa się wyłącznie z wysp trzustkowych i nie ma pełnić funkcji zewnątrzwydzielniczej takiej, jak w prawdziwej trzustce. Zakłada się jednak, że w przyszłości może ona przywrócić wytwarzanie insuliny w organizmie chorego na cukrzycę. Obecnie jest to możliwe wyłącznie poprzez wstrzykiwanie tego hormonu odpowiednim podajnikiem lub pompą insulinową.

- Trzustka jest bardzo skomplikowanym narządem, ponieważ składa się z dwóch niezależnych systemów. Jeden odpowiada za produkcję soku trzustkowego, który pomaga w trawieniu, a drugi przejmuje funkcje wewnątrzwydzielnicze - zauważył dr Michał Wszoła. Lekarz zaznaczył, że wewnątrz trzustki są małe wysepki, które produkują insulinę i glukagon - hormony, które zarządzają odpowiednim poziomem cukru we krwi. - Jeżeli jest zbyt wysoki poziom cukru to produkowana jest insulina, a gdy cukier jest zbyt niski to produkowany jest glukagon - dodał gość PR24.

Realizowany przez Fundację Badań i Rozwoju Nauki projekt bionicznej trzustki w technologii 3D dofinansowany jest ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu STRATEGMED III. Konsorcjantami w programie są Instytut Nenckiego, Politechnika Warszawska, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Szpital Dzieciątka Jezus i Spółka MediSpace. Założeniem projektu jest stworzenie trzustki "szytej na miarę" z komórek macierzystych pacjenta, co wyeliminuje ryzyko odrzutu.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

REKLAMA

Audycję prowadziła Małgorzata Raczyńska-Weinsberg.

Polskie Radio 24

------------------------------------

Data emisji: 26.05.2019

REKLAMA

Godzina emisji: 16.33

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej