more_horiz

Dariusz Fedorowicz o swoim bracie: Aleksander był patriotą

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2020 17:10
- Pracę w dyplomacji traktował jako służbę dla Polaków - tak o Aleksandrze Fedorowiczu, który zginął pod Smoleńskiem, mówił w Polskim Radiu 24 jego brat, Dariusz Fedorowicz. 
Audio
  • D. Fedorowicz o swoim bracie Aleksandrze, który zginął w Smoleńsku
Miejsce katastrofy smoleńskiej
Miejsce katastrofy smoleńskiejFoto: Włodzimierz Pac/PR

Dziesięć lat temu w Smoleńsku w katastrofie Tu-154M zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka Maria, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, a także wielu przedstawicieli polskich elit politycznych, wojskowych i kościelnych. Wśród ofiar katastrofy był również tłumacz i dyplomata, Aleksander Fedorowicz.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Wybitni politycy, działacze, wojskowi. W Smoleńsku zginęła polska elita

- Brat uwielbiał sport, zwłaszcza wioślarstwo. Do końca był człowiekiem, który aktywność fizyczną stawiał wysoko, dużo biegał - mówił Dariusz Fedorowicz. Jak dodał, miał duże grono znajomych, emanował optymizmem i zarażał dobrą energią. 


lech kaczyński 663.JPG
"Był wizjonerem. Widział rzeczy dla nas niedostrzegalne". Maciej Pawlicki wspomina Lecha Kaczyńskiego

Praca dyplomaty

Jak dodał, wychowanie jakie otrzymał z domu, to wychowanie tradycyjne w duchu chrześcijańskim. - To wpłynęło na życie mojego brata, jego marzeniem od lat dziecięcych było bycie żołnierzem zawodowym, ale miał wadę serca, postanowił więc robić coś innego i wybrał dyplomację - mówił Dariusz Fedorowicz. Przypomniał, że jego brat pracował w Uzbekistanie i zajmował się opisywaniem życia tamtejszych Polaków. 

Wspomnienie dnia tragedii


Wspominając lot na uroczystości w Katyniu 10 lat temu, Dariusz Fedorowicz powiedział iż brat dzień wcześniej powiedział "jutro wypatrujcie mnie u boku Prezydenta". - Przypominam sobie rozmowę, kiedy zastanawialiśmy się nad losami pomordowanych w Katyniu oficerów, ona do mnie przyszła po katastrofie pod Smoleńskiem i wtedy pomyślałam sobie, że gdyby żyć w czasie wojny, to kto wie czy nie skończyłoby się w dołach katyńskich - mówił. 


Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Nieznani znani 24"
Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Gość: Dariusz Fedorowicz (brat Aleksandra Fedorowicza)
Data emisji: 18.04.2020
Godzina emisji: 16.36

Polskie Radio 24/jj

Zobacz także

Zobacz także