more_horiz

Jak aktywizować starszych pracowników? Debata Polskiego Radia 24

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2018 19:05
O sposobach aktywizacji starszych pracowników i polityce senioralnej na antenie Polskiego Radia 24 dyskutowali: prof. Irena Kotowska (SGH), prof. Józefina Hrynkiewicz (UW) Marzena Rudnicka (prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej) i Justyna Pawlak (zastępca dyr. Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej w MRPiPS).  
Audio
  • 27.10.18 Debata PR24: jak aktywizować starszych pracowników?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: dassel/pixabay

Według Józefiny Hrynkiewicz opiekę nad seniorami należy podzielić między państwo, samorząd i rodzinę. - Sama rodzina nie udźwignie problemów, kiedy pojawia się już bardzo zaawansowana starość. Wtedy potrzebne jest wsparcie ze strony państwa. Gdy mamy do czynienia z seniorem w dobrym zdrowiu rodzina jest bardzo potrzebna - mówiła profesor.

- Rodzina, jako źródło opieki też ma ograniczone zasoby. Kolejne generacje kobiet mają wyższe wykształcenie i nie będą w stanie opiekować się seniorami. Nie można postrzegać rodziny, jako podstawowego źródła zabezpieczenia. Może być coraz więcej starszych osób samotnych - zauważyła prof. Irena Kotowska.

Zdaniem Justyny Pawlak bardzo cenną inicjatywą jest program rządowy Senior Plus. - W jego ramach w 2018 roku powstanie około 330 domów i klubów dla ponad 8 tysięcy seniorów. Myślę, że miejsca wspólnych spotkań dla osób starszych są ważne i potrzebne. Konieczne są zarówno w dużych miastach jak i na wsi - stwierdziła zastępca dyr. Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej w MRPiPS.

- Seniorom powinien pomagać każdy. Obserwujemy, że duże firmy w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu zaczynają przygotowywać programy dla seniorów. Tworzą miejsca spotkań oraz szkoląwolontariuszy, którzy pracują ze środowiskami senioralnymi. Każdy członek naszego społeczeństwa powinien być świadomy, że też kiedyś będzie seniorem - zauważyła Marzena Rudnicka.

Więcej w całej audycji. 

Gospodarzem programu była Anna Grabowska.

Polskie Radio 24

--------------------------

Data emisji: 27.10.18

Godzina emisji: 18.06

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem