Co dalej z gospodarką opartą na węglu? Komentarze ekspertów

- Pomimo prób tłumaczenia, nasi koledzy z zachodu nadal uważają, że dekarbonizacja jest konieczna. Również w Polsce jest wiele sił antywęglowych, które negatywnie wpływają na młodzież - mówił w Debacie Polskiego Radia 24 Wacław Czerkawski, przewodniczący Rady Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych województwa śląskiego.

2019-03-23, 10:21

Co dalej z gospodarką opartą na węglu? Komentarze ekspertów
Aktywa węglowe (kopalnie) znajdą się w Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.Foto: Pixabay

Posłuchaj

23.03.19 Debata społeczno-gospodarcza: Wacław Czerkawski, prof. Zbigniew Kasztelewicz, Andrzej Szczęśniak, prof. Andrzej Barczak
+
Dodaj do playlisty

Prof. Andrzej Barczak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach zwrócił uwagę, że "nadchodzi trudny czas gospodarczy, ponieważ będziemy mieć silnych konkurentów w Europie". - Przede wszystkim Niemców, których gospodarka oparta jest na gazie oraz Francuzów, których gospodarka oparta jest na fizyce jądrowej. My z kolei mamy tradycyjne źródła energii, a proszę zwrócić uwagę, że nie ma rozwoju cywilizacji bez rozwoju energii. Populizm wykorzystywany jest do polityki dekarbonizacji i nie rozumiem dlaczego nie szanuje się ekspertów i rzetelnej wiedzy w temacie węgla - powiedział gość audycji.

- W sprawach węgla nasza dyplomacja jest zbyt mało aktywna. Jednak zwycięstwo Donalda Trumpa pokazało, że siły poza mainstreamem zdobywają coraz więcej przestrzeni politycznej i głosów. To samo widzimy we Francji, w Włoszech i na Węgrzech. Możemy współpracować z Niemcami, ponieważ nadal oni wydobywają wiele węgla, a są gospodarczą potęgą - przyznał Andrzej Szczęśniak, ekspert ds. górnictwa i energetyki.

Prof. Zbigniew Kasztelewicz z Akademii Górniczo-Hutniczej tłumaczył, że "nieprawdą jest, że wydobycie węgla na świecie spada". - UE z kolei nie jest liczącym się w świecie producentem, ponieważ produkuje tylko 6 proc. węgla światowego. W naszej przestrzeni funkcjonuje wiele fałszów. W podręcznikach mamy niestety tylko negatywny obraz górnictwa - mówił ekspert.

Zdaniem Wacława Czerkawskiego, przewodniczącego Rady Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych województwa śląskiego "mimo prób tłumaczenia, nasi koledzy z zachodu nadal uważają, że dekarbonizacja jest konieczna". - Również w Polsce jest wiele sił antywęglowych, które negatywnie wpływają także na młodzież, a należy pamiętać, że kiedyś cały zachód bogacił się na węglu. Wydobycie węgla nie jest tanie, ponieważ wydobywamy z głębokich pokładów, ale od trzech lat nasze spółki są na plusie i zyskują - przekonywał gość Debaty Polskiego Radia 24.

REKLAMA

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem audycji była Anna Grabowska. 

Data emisji: 23.03.19

Godzina emisji: 9.06

REKLAMA

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej