more_horiz

Ograniczenie handlu w niedziele. Armagedon czy nie?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2019 11:41
W marcu mija rok, odkąd obowiązuje ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele. Jak w praktyce działają te przepisy? Co przyniosły polskiej gospodarce i społeczeństwu? Na ten temat w "Debacie społeczno-gospodarczej" dyskutowali goście Polskiego Radia 24.
Audio
Jan Rakowski (L), Renata Juszkiewicz (2L), Anna Grabowska (C), Artur Bartoszewicz (2P), Alfred Bujara (P)
Jan Rakowski (L), Renata Juszkiewicz (2L), Anna Grabowska (C), Artur Bartoszewicz (2P), Alfred Bujara (P)Foto: PR24/TB

- Wielcy, zagraniczni pracodawcy, którzy cały czas byli przeciwko, mówili nam, że po wprowadzeniu wolnych niedziel będzie Armagedon. Jakoś nic się nie stało. A miała się z tego tytułu zawalić gospodarka, miało spaść PKB i sto tysięcy ludzi miało stracić pracę, a w soboty i poniedziałki półki w sklepach miały być puste. Dziś społeczeństwo przyjęło ze spokojem i zrozumieniem wolną niedzielę, za co jesteśmy bardzo wdzięczni. Pracownicy bardzo się cieszą z tego, że mogą w domu odpocząć po ciężkiej pracy – powiedział Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ "Solidarność".

- Pracownikom obiecano ograniczenie handlu w niedziele i wolny czas, nie mówiąc im, że tak naprawdę w 50 procentach będą zatrudniani pracownicy w dużych sieciach handlowych, a 50 procent osób zatrudnionych w handlu skorzysta z tego poprzez 32 wyłączenia. Nikt nie był przygotowany na to, że będzie aż tyle wyłączeń i w związku z tym, tyle osób będzie zmuszonych do pracy w niedziele – podkreśliła Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

- Przyzwyczajamy się do czegoś, co kiedyś mieliśmy. Za czasów "Solidarności" walczyliśmy, żeby wszystkie soboty były wolne. Dlatego nasze społeczeństwo przyjęło to z przekonaniem. Uznało, że jest to normalna sytuacja. Żyjemy w konkretnym miejscu, w konkretnym kraju, który ma swoje tradycje -  zaznaczył Jan Rakowski, prezes Kongregacji Przemysłowo-Handlowej.

- Sytuacja, która się zrealizowała na rynku jest Armagedonem, którego my jeszcze do końca nie widzimy i nie jesteśmy w stanie w pełni zidentyfikować - ze względu na czynnik, jakim jest bardzo dobra koniunktura gospodarcza – powiedział Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej. Jego zdaniem ograniczenie handlu w niedziele "patologizuje gospodarkę", m.in. dlatego, że "funkcją władczą można zmienić dla uczestników rynku zasady funkcjonowania", co rodzi niepewność.

Debatę prowadziła Anna Grabowska.

Polskie Radio 24/bartos

--------------------------

Data emisji: 09.03.2019

Godzina emisji: 9.06

Zobacz więcej na temat: handel gospodarka polska

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem