Dr Kamil Zajączkowski: wstąpienie Polski do UE było strategicznym puntem naszej polityki
- 15 bez lat Polski w Unii Europejskiej bez względu na kłopoty i wyzwania, to był strategiczny punkt w naszej polityce zagranicznej. To było potwierdzenie naszych dążeń po 1989 roku - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Kamil Zajączkowski. Gościem audycji był również Jarosław Guzy.
2019-04-30, 21:26
Posłuchaj
1 maja 2004 roku Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. Było to największe w historii rozszerzenie UE. Rządy państw Europy Środkowej traktowały integrację ze strukturami europejskimi jako ostateczne przełamanie istniejącego w latach 1945-1989 dwubiegunowego podziału kontynentu na konkurujące i wrogie obozy ideologiczno-polityczne.
Powiązany Artykuł
15. rocznica wejścia Polski do UE. Jak wyglądała droga do członkostwa?
- Może to trochę z dzisiejszej perspektywy dziwić, ale w tamtym czasie wszystkie polskie ugrupowania polityczne popierały naszą akcesję do Unii Europejskiej - zauważył dr Kamil Zajączkowski. Ekspert zaznaczył również, że już w 2004 r. rozpoczęła się dyskusja o przyszłości Europy i dywagowano nad kształtem wspólnoty. - Zabrakło wtedy jednak polskiego głosu - dodał.
Jarosław Guzy stwierdził, że "consensus w sprawie członkostwa Polski w UE był zastanawiający w tym względzie, że nikt nie pytał co dalej". - Stąd mam wrażenie, że 15 lat to okres trochę zmarnowany jeśli chodzi o szukanie miejsca w Europie. Pewnej koncepcji funkcjonowania w nowym otoczeniu na nowych zasadach - ocenił. Gość PR24 podkreślił również, że popełniliśmy jeden z wielu grzechów, którego nie wolno popełniać nowym krajom członkowskim. - Zadaliśmy się z USA, a od tego są ci z Pałacu Elizejskiego i z Berlina - powiedział ekspert.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Jarosław Kaczyński: dziś w Unii Europejskiej prawo jest podważane
23 lipca 2003 roku traktat akcesyjny został ratyfikowany. O północy 1 maja 2004 roku Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Oficjalne unijne uroczystości odbyły się wieczorem 1 maja w Dublinie. Irlandia pełniła bowiem wówczas rotacyjne, półroczne przewodnictwo UE. 25 flag państw Unii przy dźwiękach "Ody do radości" Beethovena zostało wciągniętych na maszty przed siedzibą prezydent Irlandii Mary McAleese. Państwowe uroczystości odbyły się również na placu Piłsudskiego w Warszawie.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
Audycję prowadził Paweł Lekki.
Polskie Radio 24/jp
REKLAMA
------------------------------------
Data emisji: 30.04.2019
Godzina emisji: 20.33
Polecane
REKLAMA