X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Możliwe sankcje unijne wobec władz białoruskich. Dr Bonikowska: doda to wiarygodności UE

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 21:12
- Unia Europejska jest organizacją ponadnarodową i tego typu decyzje wymagają zgodności, a niestety interesy poszczególnych państw w tym zakresie nie są zbieżne. Dlatego proces się przeciąga, ale nie ulega wątpliwości, że sankcje zostaną uchwalone. To doda wiarygodności UE - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych). Gościem audycji był również Jarosław Guzy (PAP).
Parlament Europejski
Parlament EuropejskiFoto: Alexandros Michailidis/shutterstock

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapewnił, że zrobi wszystko co w jego mocy, aby pomóc Białorusi. Wyraził on również nadzieję, że Unia Europejska nałoży wkrótce sankcje na reżim białoruski. - Unia Europejska nie jest państwem, tylko organizacją ponadnarodową i tego typu decyzje wymagają zgodności, a niestety interesy poszczególnych państw w tym zakresie nie są zbieżne. Dlatego proces się przeciąga, ale nie ulega wątpliwości, że sankcje zostaną uchwalone. To doda wiarygodności UE - oceniła dr Małgorzata Bonikowska.

Swietlana Cichanouska EN 1200.jpg
Cichanouska: prezydent Macron obiecał, że zrobi wszystko, aby nam pomóc

- Białorusini nie są w demonstracjach antyrosyjscy i prozachodni w swoim myśleniu. Mają jednak dosyć Łukaszenki i chcą zmienić coś na Białorusi, aby to państwo było choć trochę bardziej demokratyczne i niezależne - dodała.

Czytaj także:

Jej zdaniem "Unia Europejska to organizacja, która może mieć duży wpływ pod warunkiem, że umiejętnie go używa. To trudna sytuacja dla UE i poszczególnych krajów członkowskich. Istotą siły przyciągania UE jest polityka rozszerzania i polityka sąsiedztwa, a także stawianie pewnych spraw jako priorytetowych. UE nie może sobie pozwolić na to, by nie mówić jasno o sytuacji na Białorusi".

"Miękka polityka"

- Wola objęcia sankcjami poszczególnej liczby osób już stworzyła problemy. Są kraje, które niezbyt chętnie chciałyby skorzystać z sankcji, a ponadto niezbyt chętnie ujawniają tego powody. Urzędnicy, którzy próbują zmontować listę osób objętych sankcjami, mają problem i sam ten system z założenia jest mało skuteczny - zaznaczył Jarosław Guzy

pap emmanuel macron wilno 1200.jpg
Macron wezwał Rosję do wyjaśnień ws. próby otrucia Nawalnego

- Relacje Unii z Białorusią są również związane z polityką wobec Rosji. Podejście krajów bałtyckich, ale też Grupy Wyszehradzkiej różni się od podejścia krajów zachodnioeuropejskich. Niezależnie od retoryki prezydenta Macrona, Francja i Niemcy prowadzą miękką politykę wobec Rosji - podkreślił.

Czytaj także:

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że "w przypadku Rosji mamy również sprawę Nawalnego i cały czas trwające działania dezinformacyjne. To rozmaite operacje. Pytanie, czy jest na to reakcja i czy ktoś w stolicach zachodnioeuropejskich się nad tym zastanowił, czy ciągłe otwarcie na dialog z Rosją ma sens. Na razie wygląda to tak, jak gdyby Emmanuel Macron tęsknił do czasów Miedwiediewa i Putina. Rosja jest problemem w relacjach międzynarodowych i powinna za to płacić cenę".

Posłuchaj
25:21 PR24_MPLS 2020_09_29-20-32-56.mp3 Małgorzata Bonikowska i Jarosław Guzy o możliwych sankcjach unijnych na władze białoruskie (Kontrapunkt/PR24)

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Bogumił Husejnow
Gość: dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych), Jarosław Guzy (PAP)
Data emisji: 29.09.2020
Godzina emisji: 20.32

Polskie Radio 24/pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Niech żyje Białoruś". Tysiące osób protestują przeciw reżimowi Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2020 14:47
Tysiące mieszkańców Mińska wyszły na wiec przeciwko rządom Alaksandra Łukaszenki. Uczestnicy zebrali się w centrum miasta i zamierzają iść w stronę nowej rezydencji prezydenta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Członek Rady Koordynacyjnej: Łukaszenka oddał całą sferę informacji mediów państwowych propagandystom Kremla

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 12:00
- Władze planowo odcinają kraj od informacji, niezależnych dziennikarzy zatrzymywano, bito, strzelano do nich gumowymi kulami - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Andrej Bastuniec, przewodniczący niezależnego Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, członek Rady Koordynacyjnej. Jak zaznacza, wsparcie dla wolnych i niezależnych mediów jest teraz niezmiernie ważne, tym bardziej że w mediach państwowych obecnie pracują sprowadzeni z Rosji dziennikarze kremlowskich mediów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bezprecedensowa presja z zewnątrz". Putin broni Łukaszenki i zapewnia o braterskim sojuszu

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 12:09
Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że na Białoruś wywierana jest od czasu sierpniowych wyborów prezydenckich "bezprecedensowa presja z zewnątrz". Zapewnił w tym kontekście, że relacje rosyjsko-białoruskie są oparte na mocnych podstawach.
rozwiń zwiń