more_horiz

Konflikt izraelsko-palestyński. Bonikowska: na razie UE kładzie nacisk na zahamowanie przemocy

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 21:10
- UE stoi na stanowisku, iż w konflikcie izraelsko-palestyńskim podstawą do rozwiązania problemu jest zasada, iż istnieją dwa państwa i należy ten fakt uznać - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych. Gościem audycji był też dr Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich. 
Dr Małgorzata Bonikowska
Dr Małgorzata Bonikowska Foto: PR24/MS

Brak jednomyślności w Unii Europejskiej w sprawie konfliktu izraelsko-palestyńskiego. 26 krajów wezwało do natychmiastowego zawieszenia broni. Węgry nie poparły unijnej deklaracji.

Dr Małgorzata Bonikowska powiedziała, że rozbieżność stanowisk wynika z tego, że w UE nie ma jasnego pomysłu, jak w ogóle podejść do konfliktu. - Akurat Węgry są twardym zwolennikiem linii proizraelskiej, w związku z tym zablokowały deklarację. Są więc kraje, które sprzyjają Izraelowi, są takie, które starają się być delikatne jak np. Polska i są takie, które popierają pozycję palestyńską. Na razie UE stawia więc na zahamowanie przemocy - powiedziała.


forum-0610352662 (1).jpg
Ile rakiet ma Izrael, jak działa Żelazna Kopuła, jakie ma ograniczenia i które kraje chcą zakupić ten system?

"Orban otwiera się na partnerów spoza UE"

Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył, że działania wojenne w Strefie Gazy na pełną skalę "potrwają jeszcze pewien czas". Podczas telewizyjnego przemówienia Netanjahu zapowiedział, że mimo międzynarodowych wezwań do przerwania przemocy izraelskie wojsko będzie kontynuować swoje działania.

Zdaniem dr. Adama Eberhardta, rachunek krzywd w relacjach izraelsko-palestyńskich jest tak duży, że pozostali obserwatorzy sporu mają małe pole manewru. - Wśród państw zachodnich słychać jednak głosy krytyki pod adresem Izraela. Z kolei jeśli chodzi o Węgry, to widać, iż Wiktor Orban otwiera się na partnerów spoza Wspólnoty - podkreślił ekspert.

Ministrowie spraw zagranicznych 26 krajów UE wezwali do zaprzestania wymiany ognia, ochrony ludności cywilnej i dostępu do pomocy humanitarnej w Strefie Gazy. Szef unijnej dyplomacji powiedział, że w wyniku spirali przemocy zginęło wielu cywilów, w tym kobiety i dzieci, co jest sytuacją niedopuszczalną.


Posłuchaj
24:43 PR24_mp3 2021_05_18-20-33-39.mp3 Dr M. Bonikowska i dr A. Eberhardt o stanowisku UE ws. konfliktu izraelsko-palestyńskiego ("Kontrapunkt")

Audycja: "Kontrapunkt"

Prowadzący: Paweł Lekki

Goście: dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych i dr Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich

Data emisji: 18.05.2021

Godzina: 20:33


Zobacz także

Zobacz także