Jarosław Guzy: niemiecka polityka wobec Rosji wydaje się niezmienna
- Pewna stabilność niemieckiej polityki wynika z fundamentalnych interesów nie tyle poszczególnych partii politycznych, co niemieckich elit, zwłaszcza biznesu, oraz pewnej tradycji niemieckiej polityki - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej. Gościem audycji był także prof. Piotr Madajczyk (PAN).
2022-01-18, 21:30
Podczas spotkania minister spraw zagranicznych RFN Annaleny Baerbock i jej rosyjskiego odpowiednika Siergieja Ławrowa poruszono wiele tematów, takich jak wymiana towarowa, energia odnawialna czy gazociąg Nord Stream 2. Ministrowie rozmawiali także na temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, na Ukrainie oraz w Kazachstanie. Szczególnie istotna była kwestia zagrożenia konfliktem militarnym na Ukrainie.
- Mam wrażenie, że trudno jest mówić o niemieckiej polityce. Bo bodajże dopiero 12 stycznia pojawiło się bardziej jednoznaczne stanowisko, które zajął Bundestag. Wtedy kanclerz Scholz po raz pierwszy właściwie zajął bardziej zdecydowane stanowisko. Widać, że niemiecki rząd przechodzi do bardziej aktywnej polityki. Można mówić, że to jest w ogóle jakaś polityka. Aczkolwiek zasadnicze punkty nie uległy zmianie - powiedział prof. Piotr Madajczyk.
Jarosław Guzy natomiast podkreślił, że "w gruncie rzeczy, po krokach nowego rządu w Niemczech - który zdecydowanie się różni kompozycją koalicyjną od poprzedniego - widać, że niemiecka polityka wydaje się niezmienna".
- Również używana retoryka jest niezmienna. Pewna stabilność niemieckiej polityki wynika z fundamentalnych interesów nie tyle poszczególnych partii politycznych, co niemieckich elit, zwłaszcza biznesu, oraz pewnej tradycji niemieckiej polityki, która zakłada budowę relacji z Rosją - stwierdził ekspert.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
Audycja: "Kontrapunkt"
Prowadził: Paweł Lekki
Goście: Jarosław Guzy (PAP), prof. Piotr Madajczyk (PAN)
REKLAMA
Data emisji: 18.01.2022
Godz. emisji: 20.35
PR24
Polecane
REKLAMA