more_horiz

Dymisja Johna Boltona. "Miało dojść do ostrej rozmowy z Trumpem"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 21:05
– John Bolton był wyraźnie przeciwny rozmowom ze stroną talibską. Doszło ponoć nawet do jakiejś ostrej rozmowy z Donaldem Trumpem. J. Bolton był konserwatystą oraz zwolennikiem aktywnej polityki amerykańskiej na świecie – powiedział szef działu zagranicznego PAP Jarosław Guzy na antenie Polskiego Radia 24.
Audio
  • Dymisja Johna Boltona. Komentarze ekspertów (Kontrapunkt/Polskie Radio 24)
Jarosław Guzy
Jarosław GuzyFoto: PR24

Trump bolton pap-1200.jpg
John Bolton stracił posadę. Donald Trump zwolnił doradcę ds. bezpieczeństwa

"Poinformowałem Johna Boltona, że jego praca w Białym Domu nie jest już potrzebna" – napisał na Twitterze prezydent USA Donald Trump. Jak dodał, nowego doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego wskaże w najbliższym tygodniu. Sprawę dymisji skomentowali na antenie Polskiego Radia 24 Jarosław Guzy oraz dr Krzysztof Winkler (Uniwersytet Warszawski).

– Chodzi głównie o Afganistan, chociaż sprzeczności były tam już od dłuższego czasu. Szczegółów nie znamy. Wiemy tylko, że John Bolton był bardzo zaangażowany w politykę wobec Iranu, Korei Północnej… Trudno ocenić co przeważyło – podkreślił Jarosław Guzy. – J. Bolton był wyraźnie przeciwny rozmowom ze stroną talibską. Doszło ponoć nawet do jakiejś ostrej rozmowy z Donaldem Trumpem. Bolton był konserwatystą oraz zwolennikiem aktywnej polityki amerykańskiej na świecie – dodał.

Dr Krzysztof Winkler zwrócił uwagę na kwestię Chin. – Wydaje się, że Afganistan był głównym powodem dymisji Johna Boltona. Trzeba pamiętać jednak o tym, że Donald Trump i jego ludzie przygotowują się do globalnego starcia z Chinami. Większość ruchów, które są w tej chwili podejmowane przez Amerykanów są robione w tym kontekście – zaznaczył.


Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Rozmawiał Paweł Lekki

Polskie Radio 24/pb

------------------------------------

Data emisji: 10.09.2019

Godzina emisji: 20.33

Zobacz także

Zobacz także