more_horiz

Tomasz Grzywaczewski: potencjał narodowotwórczy będzie rezonował w narodzie ukraińskim przez dekady

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2022 21:17
- Jestem całkowicie przekonany, że ta rosyjska inwazja jest wydarzeniem o ogromnym potencjale państwowo- i narodowotwórczym. Ono będzie rezonowało w narodzie ukraińskim przez dekady - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Grzywaczewski, reportażysta. Gościem audycji był także Daniel Szeligowski (PISM).
Tomasz Grzywaczewski: potencjał narodowotwórczy będzie rezonował w narodzie ukraińskim przez dekady
Tomasz Grzywaczewski: potencjał narodowotwórczy będzie rezonował w narodzie ukraińskim przez dekadyFoto: PAP/Mykola Kalyeniak

Ukraińska armia informuje o zaciętych walkach w Donbasie. Rosjanie dokonywali najintensywniejszych szturmów w okolicach Lisiczańska i Siewierodoniecka. Według informacji ukraińskiego Sztabu Generalnego na jednym z odcinków frontu Rosjanie odnieśli pewne sukcesy. Wojna na Ukrainie trwa już 90. dobę.

Do wojny na Ukrainie i tego, jak wpłynie ona na naród ukraiński odnieśli się goście "Kontrapunktu". Jak wskazał Tomasz Grzywaczewski, "jest całkowicie przekonany, że ta rosyjska inwazja jest wydarzeniem o ogromnym potencjale państwowo- i narodowotwórczym". - Ono będzie rezonowało w narodzie ukraińskim przez dekady - zaznaczył. 

- To jest wielkie doświadczenie wspólnotowej obrony ojczyzny i to obrony, która okazała się obroną skuteczną - podkreślił. - To jest przekonanie o tym, że można obronić się przed tak brutalnym, potężnym, jak się wydawało, najeźdźcą i barbarzyńcą jak Rosjanie - powiedział.

"Obrona państwowości"

Daniel Szeligowski zaznaczył z kolei, że "Ukraińcy są społeczeństwem dość zróżnicowanym". - To, co ich oczywiście w ostatnim czasie skonsolidowało, w ostatnich miesiącach i tygodniach, co skłoniło ich do obrony swojej państwowości, to rosyjska agresja - powiedział.

Odnosząc się do tego, że w niektórych częściach Ukrainy panował nastrój prorosyjski, zaznaczył, że "bycie do pewnego stopnia prorosyjskim, wcale nie wykluczało dążenia do zachowania Ukrainy jako niepodległego państwa".

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
26:29 kontrapunkt 24.05.mp3 Tomasz Grzywaczewski: potencjał narodowotwórczy będzie rezonował w narodzie ukraińskim przez dekady (Polskie Radio 24)

***

Audycja: "Kontrapunkt"

Prowadzący: Michał Strzałkowski

Goście: Daniel Szeligowski (PISM) i Tomasz Grzywaczewski, reportażysta.

Data emisji: 24.05.2022

Godzina emisji: 20.33

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

jb

Zobacz także

Zobacz także