Amerykańska gra wyborcza Ukrainą. Prof. Grochmalski: Biden popełnił tragiczny błąd

- Kwestia pomocy dla Ukrainy stała się przedmiotem dyskusji na arenie politycznej w Ameryce, i to dyskusji prowadzonej w nurcie kampanii wyborczej - powiedziała w Polskim Radiu 24 amerykanistka prof. Małgorzata Zachara-Szymańska, komentując spór o wsparcie Kijowa w Waszyngtonie. - Tutaj jest naprawdę bardzo trudna sytuacja, obie strony grają według logiki związanej z twardym elektoratem - zgodził się prof. Piotr Grochmalski, ekspert ds. bezpieczeństwa. Jak dodał, Joe Biden "popełnił koszmarny błąd". 

2024-01-30, 21:48

Amerykańska gra wyborcza Ukrainą. Prof. Grochmalski: Biden popełnił tragiczny błąd
Zdaniem prof. Grochmalskiego, Joe Biden popełnił błąd w sprawie pomocy dla Ukrainy i polityki względem południowej granicy USA. Foto: Luca Perra/ Shutterstock/ Lucky-photographer/ shutterstock

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zaapelował do amerykańskiego Kongresu o dalsze wsparcie Ukrainy. Szef Sojuszu spotkał się w Waszyngtonie z sekretarzami stanu i obrony oraz doradcami prezydenta Joe Bidena. Po spotkaniu z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem szef NATO powiedział, że zwycięstwo Rosji na Ukrainie ośmieliłoby Iran, Koreę Północną i Chiny. Stoltenberg argumentował, że wspieranie Ukrainy służy interesom USA.

Ukraina elementem politycznej gry

- Kwestia pomocy dla Ukrainy stała się przedmiotem dyskusji na arenie politycznej w Ameryce, i to dyskusji prowadzonej w nurcie kampanii wyborczej, co jest niebezpieczne - oceniła w rozmowie z Polskim Radiem 24 amerykanistka z UJ Małgorzata Zachara-Szymańska. Jak wskazała, dyskusje wyborcze prowadzi się "ostrym językiem, i padają tam poglądy dalekie od wyważenia". 

- Jens Stoltenberg powiedział, że "pomoc dla Ukrainy jest żywotnym interesem Ameryki", i on chciał kongresmenów i ze strony demokratycznej, i republikańskiej, do tego przekonać - wskazała. Dodała, że amerykańscy kongresmeni "uwikłani są we własną grę polityczną, napędzaną atmosferą kampanii wyborczej", zaś administracja Joe Bidena chciała kwestię pomocy dla Ukrainy "negocjować za sprawą ustępstw na rzecz ochrony granicy południowej", która "jest w poważnym kryzysie". - To jest element rozgrywki, który bardzo mocno eksponuje Partia Republikańska - stwierdziła Małgorzata Zachara-Szymańska. 

Logika twardego elektoratu

Zdaniem prof. Piotra Grochmalskiego, Joe Biden "popełnił koszmarny błąd" w sprawie łączenia polityki wewnętrznej z kwestiami wsparcia dla Ukrainy. Ekspert ds. bezpieczeństwa przypomniał, że kwestia migracji z południa jest w amerykańskiej polityce jeszcze od czasów Busha seniora. - Dopiero Clinton, w nieco innej formie, przyjął w formie ustawowej regulacje dotyczące migracji. Od tego czasu praktycznie wszystko się zmieniło. To jest dzisiaj problem ogromnie nabrzmiały - zauważył. 

REKLAMA

- Biden zdetonował beczkę z prochem. Tutaj jest naprawdę bardzo trudna sytuacja, obie strony grają według logiki związanej z twardym elektoratem. Ta gra polegająca na przeciąganiu struny, na grze Ukrainą, to trudna sytuacja z punktu widzenia szefa NATO, który przecież też jest w trudnej sytuacji. To kolejny okres przeciągania jego szefowania nad tą organizacją - ocenił prof. Piotr Grochmalski. 

Więcej w nagraniu: 


Posłuchaj

Prof. Małgorzata Zachara-Szymańska i prof. Piotr Grochmalski o sytuacji Ukrainy w świetle amerykańskiej kampanii wyborczej ("Kontrapunkt"/ PR24) 25:52
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj także: 

Amerykańska gra wyborcza

Republikański przewodniczący Izby Reprezentantów oświadczył w piątek, że Kongres nie jest gotowy na zatwierdzenie środków na pomoc wojskową dla Ukrainy. W liście do kongresmenów Mike Johnson stwierdził, że przyczyną jest brak porozumienia w kwestii wzmocnienia ochrony amerykańsko-meksykańskiej granicy. Prezydent Joe Biden zaapelował o ponadpartyjne porozumienie w tej sprawie.

Odnowienie pomocy militarnej dla Ukrainy znajduje się w negocjowanym w Senacie pakiecie szerszych reform, w tym tych związanych z kwestiami imigracyjnymi. Chodzi o wzmocnienie ochrony granicy między Stanami Zjednoczonymi a Meksykiem, która stanowi główną drogę przedostawania się do USA nielegalnych imigrantów.

REKLAMA

Kwestia kryzysu granicznego została połączona ze sprawą wsparcia dla Ukrainy z inicjatywy Republikanów, którzy domagają się od Białego Domu ustępstw w kwestiach imigracyjnych. W odpowiedzi na oświadczenie Mike’a Johnsona, prezydent Joe Biden zaapelował o podpisanie ponadpartyjnej umowy w tej sprawie. - Jeśli poważnie podchodzicie do kryzysu granicznego, uchwalcie ponadpartyjną ustawę, a ja ją podpiszę - powiedział prezydent USA.

[ZOBACZ TAKŻE] Wiceszef MON Paweł Zalewski w Polskim Radiu: przedmiotem konfliktu jest wojna zasobów Rosji i zasobów Zachodu

***

Audycja: "Kontrapunkt"

Prowadzący: Paweł Lekki

Goście:  prof. Małgorzata Zachara-Szymańska (amerykanistka, UJ), prof. Piotr Grochmalski (ekspert ds. bezpieczeństwa)

REKLAMA

Data emisji: 30.01.2024

Godzina emisji: 20.33


Polskie Radio 24, PAP, IAR/ mbl 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej