X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Rewolucja kulturowa drugiej połowy XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2019 09:10
- W pewnym momencie doszło do przesilenia. Nastąpiło radykalne przekroczenie bariery przez ruchy bazujące na rewolucji społecznej i kulturowej głównie z lat 60. - powiedział Jarosław Guzy w odniesieniu do tematu przemian zachodzących w europejskich społeczeństwach.
Audio
  • Jarosław Guzy: ideologia nieskrepowanej wolności przekłada się na to, że społeczeństwo nie istnieje, bo przeszkadza jednostkom.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: blvdone/Shutterstock

Nie tylko postmarksistowski projekt, ale skutek konkretnych napięć i procesów. W ten oto sposób można rozpatrywać procesy rewolucyjne toczące się w społeczeństwach europejskich od drugiej połowy XX wieku. Jarosław Guzy wskazał, że ta rewolucja kulturowa dotknęła w pierwszej kolejności kraje, które nie miały, tak jak chociażby państwa bloku komunistycznego, zahamowanego rozwoju. Następowało to w sposób niemal naturalny.

- Można tu wskazać kilka pól, w które wkraczały wspomniane przemiany. Należą do nich m.in. prawa mniejszości seksualnych, ekologia, czy kwestie rasowe. (…) W pewnym momencie nastąpiło jednak przesilenie. Doszło do radykalnego przekroczenia bariery przez ruchy bazujące na rewolucji społecznej i kulturowej głównie z lat 60. - ocenił ekspert.

Jednostka przeciw społeczeństwu

Jak zauważył Jarosław Guzy, współcześnie mówi się często o prawach jednostki, które bywają w kontrze do całego społeczeństwa. W opinii gościa Polskiego Radia 24 to właśnie ono jest wartością niedocenianą przez nowe ideologie.

- Dążenie jednostek do wolności nie może być nieograniczone, bo z natury rzeczy funkcjonowanie społeczeństwa narzuca pewne normy. Istnieje jednak próba zniesienia wszystkich norm, dopuszczenia tego, że człowiek może wszystko. A co więcej, od państwa, które uważane jest za opresyjne i reprezentujące opresyjne społeczeństwo, wymaga się, by gwarantowało prawa wskazane przez jednostkę - dodał.

Bez społeczeństwa nie ma człowieka

Ideologia nieskrępowanej wolności przekłada się na to, że społeczeństwo nie istnieje, bo przeszkadza jednostkom. - Jest to niezwykle groźne. Przecież to społeczeństwo jest warunkiem istnienia człowieka. W związku z tym jeśli rozsypie się społeczeństwo, to przestanie on istnieć w rozumieniu jakie obecnie przyjmujemy. Pojęcia ludzkości, kultury i cywilizacji staną pod znakiem zapytania - wskazał Jarosław Guzy.

Audycję "Wojna cywilizacji" prowadził Robert Tekieli.

Polskie Radio 24/db

----------------------------------------

Data emisji: 14.12.2019

Godzina emisji: 7.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stracił pracę po skardze środowisk LGBT. P. Gociek: to hipokryzja

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2019 08:25
- Gdyby jacyś "zwolennicy normalności" domagali się sankcji przeciwko lokalowi tylko dlatego, że jej właściciel jest np. osobą transpłciową, to to by oznaczało akt straszliwej nietolerancji w oczach tych osób - mówił publicysta Piotr Gociek, który był gościem audycji "Wojna cywilizacji" w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Górny: nie ma biologicznej determinanty homoseksualizmu

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2019 09:01
- Punktem wyjścia do dyskusji jest stwierdzenie, że nie ma żadnego dowodu na to, że homoseksualizm jest wrodzony bądź zdeterminowany biologicznie, genetycznie czy hormonalnie – mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Górny.
rozwiń zwiń