"Pewnym poglądom przysługuje taryfa ulgowa". Filip Memches o wpisie działacza Partii Razem

2022-02-19, 08:26

"Pewnym poglądom przysługuje taryfa ulgowa". Filip Memches o wpisie działacza Partii Razem
Filip Memches zaznaczył, że "w instytucji kształtującej elity pracuje człowiek mający kompromitujące i dyskwalifikujące poglądy". Foto: paulaphoto/shutterstock

- Świadczy to o tym, że pewnym poglądom w przestrzeni publicznej w gruncie rzeczy przysługuje taryfa ulgowa, a pewnym jednak nie - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Filip Memches z TVP, komentując twitterowy post Samuela Nowaka, który jest rzecznikiem prasowym Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także działaczem Partii Razem.

"Płód nie jest człowiekiem, więc who cares? Mogą nawet robić z płodów farsz do pierożków, co za różnica?" - taki wpis zamieścił w mediach społecznościowych Samuel Nowak, rzecznik prasowy Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz działacz Partii Razem. Zawartość profilu autora posta jest dostępna jedynie dla obserwujących.

Filip Memches, komentując w Polskim Radiu 24 kwestię kontrowersyjnego wpisu, zwrócił uwagę na fakt, że "w instytucji, która posiada prestiż, jest opiniotwórcza, a nawet wręcz kształtuje elity pracuje człowiek mający kompromitujące i dyskwalifikujące poglądy".

"Taryfa ulgowa dla części poglądów" 

- Ktoś wypowiada się na temat życia ludzi nienarodzonych i wyraża określony pogląd, a możemy sobie wyobrazić, że wyraża pogląd prywatny dotyczący innych spraw i wtedy byłaby zupełnie inna reakcja. Podgląd wyrażony przez kogoś takiego, np. że ludzie pewnych ras są podludźmi, a innych ras są nadludźmi. Wówczas władze uczelni nie tłumaczyłyby tego jako prywatny pogląd pracownika, tylko ktoś taki zostałby od razu zwolniony - ocenił.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 "świadczy to o tym, że pewnym poglądom w przestrzeni publicznej w gruncie rzeczy przysługuje taryfa ulgowa, a pewnym jednak nie". - W przypadku poglądu dotyczącego życia nienarodzonego, okazuje się, że można mieć własne czy prywatne zdanie, ale wyobraźmy sobie, że ktoś wygłosiłby, choćby poglądy rasistowskie, antysemickie, nazistowskie - zostałby zwolniony. Są opinie, które można wyrażać, można mieć prywatnie, a innych nie - powiedział Filip Memches. 

REKLAMA

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

Posłuchaj

Filip Memches o wpisie pracownika Uniwersytetu Jagiellońskiego ("Wojna cywilizacji"/ PR24) 23:00
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Wojna cywilizacji"

Prowadzący: Robert Tekieli

Gość: Filip Memches (TVP)

REKLAMA

Data emisji: 19.02.2022

Godzina emisji: 7.35

PR24/nt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej