X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Ziemkiewicz o koncernach Big Tech: wyhodowano potwory silniejsze od państw

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2021 09:29
- Mamy do czynienia z globalnymi koncernami, ale nie mamy globalnego państwa, które mogłoby się im przeciwstawić. Zrodziła się jednak świadomość, iż ci cyfrowi giganci są zbyt wielcy - powiedział publicysta Rafał Ziemkiewicz.
Rafał Ziemkiewicz
Rafał Ziemkiewicz Foto: PR24/TB

Parlament australijski wprowadził nowe prawo. Facebook oraz Google będą płacić mediom za newsy. Zdaniem Rafała Ziemkiewicza na tym przykładzie, widać, że "po spektakularnych nadużyciach koncernów Big Tech, zwłaszcza po tym, co stało się w Stanach Zjednoczonych, zrodziła się świadomość, iż cyfrowi giganci są zbyt wielcy".

facebook google 1200 forum.jpg
Facebook i Google będą płacić australijskim mediom za newsy. Parlament przyjął nowe prawo

- Zostały wyhodowane potwory silniejsze od państw, nie poddają się żadnej legislacji i grają na nosie nawet najpotężniejszym państwom, jak USA - wskazał Rafał Ziemkiewicz.

Przypomniał, że dzięki odpowiednim działaniom Google przeniósł poprzez szereg rozmaitych spółek swoje interesy na wyspę należącą do Holandii, która zarobiła na tym 25 mln dolarów, ale sam koncern w ciągu kilku lat uniknął zapłacenia 30 mld dolarów.

Posłuchaj
22:14 PR24_mp3 2021_02_27-07-36-03.mp3 Rafał Ziemkiewicz o funkcjonowaniu koncernów Big Tech ("Wojna cywilizacji")

- Rządy państw to dostrzegają i pojawia się świadomość, że należałoby coś z tym zrobić. Australia chyba jako pierwsza podjęła odpowiednie kroki. Również Turcja chce pójść w tym kierunku i wprowadziła regulacje, że wszyscy giganci cyfrowi, chcący funkcjonować w języku tureckim, muszą mieć siedzibę na terenie Turcji, bo w przeciwnym wypadku zostaną odłączeni od serwerów - dodał publicysta.

Zdaniem rozmówcy Roberta Tekielego, mamy do czynienia z globalnymi koncernami, ale nie mamy globalnego państwa, które mogłoby się im przeciwstawić. - Gdy kraje występują przeciwko takiemu koncernowi w pojedynkę, to ten przenosi interesy w inne miejsce, do Bangladeszu czy na jakąś wyspę. To duży problem, na który nikt na razie nie znalazł rozwiązania - stwierdził Rafał Ziemkiewicz.

***

Audycja: "Wojna cywilizacji"
Prowadził: Robert Tekieli
Gość: Rafał Ziemkiewicz, publicysta
Data emisji: 27.02.2021
Godzina emisji: 07.36

Polskie Radio 24/db

Czytaj także

Współczesny konflikt polityczny pod znakiem korporacji Big Tech?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2021 08:37
- Dzisiejszy spór polityczny jest sporem między tradycyjną władzą polityczną  a anonimowymi siłami sprawczymi, którymi są przede wszystkim wielkie korporacje, wychodzące poza swoją rolę i próbujące wcielić się w rolę podmiotów politycznych - powiedział publicysta Filip Memches.
rozwiń zwiń