more_horiz

"Europa będzie bardzo ubogim kontynentem". Jakub Pacan o unijnym pakiecie "Fit for 55"

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2021 08:30
- Jak przewidują ekonomiści, Europa będzie bardzo ubogim kontynentem. Oczywiście, że za klimatyczną ideologią idzie też to, że ktoś będzie musiał na tym zarobić. Ale to działanie Unii Europejskiej jest irracjonalne. Europa wytwarza tylko 17 proc. światowego CO2 - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Pacan z "Tygodnika Solidarność". 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/r.classen

W lipcu Komisja Europejska przedstawiła i opublikowała pakiet przepisów, które mają pozwolić na osiągnięcie przez Unię Europejską neutralności klimatycznej do 2050 roku. Pakiet "Fit for 55" ma doprowadzić do tego, że do 2030 roku UE obetnie emisję dwutlenku węgla o 55 proc. w stosunku do poziomu z 1990 roku. Za zaprezentowany pakiet przepisów odpowiada Frans Timmermans. 

panele słoneczne fotowoltaika energetyka 1200.jpg
Teresa Wójcik: Unia Europejska ma niewielkie możliwości ograniczenia globalnej emisji CO2

Tymczasem Europa odpowiada za stosunkowo niewielki odsetek emisji CO2 w skali całego globu, a wiele krajów, w tym takie potęgi gospodarcze jak Chiny, nie zamierzają zmniejszać swojej emisji.

Posłuchaj
21:14 PR24 2021_10_30-07-35-18.mp3 Jakub Pacan o unijnym programie Fit for 55 (Wojna cywilizacji)

Część naukowców natomiast wskazuje, że realizacja neutralności klimatycznej spowoduje drastyczne podwyżki cen energii oraz zubożenie europejskich społeczeństw.

- Jak przewidują ekonomiści, Europa będzie bardzo ubogim kontynentem. Oczywiście, że za tą ideologią idzie to, że ktoś będzie musiał na tym zarobić. Ale to działanie Unii Europejskiej jest irracjonalne. Europa wytwarza 17 proc. światowego CO2 - powiedział Jakub Pacan.

- Natomiast założenia programu "Fit for 55" są nie do spełnienia. To jest szaleństwo - dodał publicysta. 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Wojna Cywilizacji"

Prowadzący: Robert Tekieli 

Gość: Jakub Pacan ("Tygodnik Solidarność")

Data emisji: 30.10.2021

Godzina: 7.35

bartos

Zobacz także

Zobacz także