more_horiz

Zmiany klimatu i zanieczyszczenie środowiska. Na co wpływa człowiek?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2021 08:30
Wpływ człowieka na globalne ocieplenie oraz rozróżnienie między globalnym ociepleniem a zanieczyszczeniem środowiska - między innymi o tym mówił w Polskim Radiu 24 politolog Tomasz Teluk. Gość audycji "Wojna cywilizacji" pytał też o sens podejmowania decyzji klimatycznych przez państwa mające znikomy wpływ na zanieczyszczenie środowiska, podczas gdy "główni emitenci" temat całkowicie ignorują.
Czy i jaki wpływ na globalne ocieplenie ma człowiek?
Czy i jaki wpływ na globalne ocieplenie ma człowiek?Foto: shutterstock, Autorstwa lovelyday12

W najnowszej odsłonie audycji "Wojna cywilizacji" prowadzący Robert Tekieli rozmawiał z gościem, politologiem Tomaszem Telukiem na temat wpływu działalności człowieka na zmiany środowiskowe. Przywołał przy tym opinię prof. Antonino Zichichiego, fizyka z Włoch, który twierdzi, że wpływ człowieka na zmiany klimatu nie przekracza 5 proc.

Rewolucja klimatyczna?

Gość PR24 stwierdził, że we współczesnym środowisku naukowym panuje sprzeciw wobec jakichkolwiek odmiennych opinii na temat zmian klimatycznych. Jego zdaniem, sprzeciw ten skutkuje tym, że część naukowców wygłasza tezy wprost absurdalne, obawiając się ostracyzmu ze strony większości środowiska.

Tomasz Teluk zwrócił także uwagę na działalność państw dotyczącą zwalczania zmian klimatycznych. Jego zdaniem przykładem jej nieskuteczności był ostatni szczyt klimatyczny COP26 w Glasgow, na którym nie doszło do jednoznacznych deklaracji o zmniejszeniu emisyjności przez państwa emitujące najwięcej CO2 do atmosfery. Jak stwierdził, bez ich udziału wszelkie ograniczenia nakładanie na siebie przez inne państwa doprowadzą tylko do kryzysu gospodarczego, a nie przyniosą żadnych skutków dla klimatu.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:29 PR24_mp3 2021_11_20-07-35-32_WC.mp3 "Zielona rewolucja, czyli Europejski Zielony Ład" ("Wojna cywilizacji" / PR24)

* * *

Audycja: "Wojna cywilizacji"
Prowadzi: Robert Tekieli
Gość: Tomasz Teluk (politolog)
Data emisji: 20.11.2021
Godzina emisji: 07.35

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także