more_horiz

Spadek przywiązania do praktyk religijnych w Polsce. Jerzy Kwaśniewski: to oznacza powolne wynarodowienie

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2021 08:20
- Mamy gwałtowny spadek przywiązania do tożsamości religijnej, do praktyk religijnych. To oczywiście oznacza powolne wynarodowienie. Bo w przypadku Polski tożsamość religijna jest z tym ściśle powiązana - powiedział w Polskim Radiu 24 Jerzy Kwaśniewski z Ordo Iuris. 
Według danych CBOS w Polsce w latach 1992-2021 stosowanie praktyk religijnych w grupie wiekowej 18-24 lata spadło z 69 proc. do 23 proc.
Według danych CBOS w Polsce w latach 1992-2021 stosowanie praktyk religijnych w grupie wiekowej 18-24 lata spadło z 69 proc. do 23 proc. Foto: Robert Bartosewicz / Polskie Radio

Według danych CBOS w Polsce w latach 1992-2021 stosowanie praktyk religijnych w grupie wiekowej 18-24 lata spadło z 69 proc. do 23 proc. 

Gość PR24 podkreślił, że w latach wcześniejszych Polaków ten proces ominął, ze względu na specyfikę naszej historii. 

- Polska chroniła się przed tego typu procesami, ilekroć przywiązanie do tradycji religijnej, do tożsamości chrześcijańskiej było związane z przetrwaniem narodu, również przetrwaniem biologicznym. Kraje Zachodu nie miały tego typu przeżyć. To powoduje, że ten proces jest na Zachodzie znacznie bardziej pogłębiony. Jest to powiązane też z rozwojem ideologii lewicowej, marksistowskiej - powiedział Jerzy Kwaśniewski. 

- Dziś ten proces przyspiesza, również w Polsce. Głębokie przeobrażenia widzimy także w gronie wyznań chrześcijańskich. Najpierw dało się je zauważyć we wspólnotach protestanckich, a w drugiej połowie XX wieku - w całej wspólnocie katolickiej. Układ immunologiczny, jakim były silne wspólnoty wyznaniowe, przestaje się przeciwstawiać marksistowskiej ideologii - dodał. 

Jak podkreślił, "w Polsce mamy gwałtowny spadek przywiązania do tożsamości religijnej, do praktyk religijnych". - To oczywiście oznacza powolne wynarodowienie. Bo w przypadku Polski tożsamość religijna jest z tym ściśle powiązana. A konsekwencją jest próba stworzenia nowych tożsamości, w tym tożsamości Unii Europejskiej, gdzie tożsamości narodowe mają stać się regionalizmami, pewnym folklorem - zaznaczył Jerzy Kwaśniewski. 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:29 PR24 2021_11_27-07-35-00.mp3 Jerzy Kwaśniewski o przemianach społecznych i religijnych (Wojna Cywilizacji) 

* * *

Audycja: "Wojna cywilizacji"
Prowadzi: Robert Tekieli
Gość: Jerzy Kwaśniewski (Ordo Iuris) 
Data emisji: 27.11.2021
Godzina emisji: 7.35

bartos

Zobacz także

Zobacz także