more_horiz

Dr Tymoteusz Zych: konserwatyzm nie powinien być traktowany jako ideologia upraszczająca rzeczywistość

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2022 10:00
- Konserwatyzm nie powinien być traktowany jako kolejna ideologia upraszczająca rzeczywistość. Myślę, że takie rzeczy, które funkcjonowały przez całe stulecia też podlegają pewnej ocenie, ale ta ocena powinna brać pod uwagę, że z jakiegoś powodu społeczeństwo pewnych rozwiązań nie zmieniało - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prawnik dr Tymoteusz Zych.
Dr Tymoteusz Zych
Dr Tymoteusz ZychFoto: Mateusz Włodarczyk/Forum

Amerykańscy naukowcy przeprowadzili ankiety w grupie ponad 5 tysięcy kobiet i okazało się, że kobiety, które nie mieszkały ze swoim przyszłym mężem przed ślubem rzadziej brały rozwody, a jeszcze wyraźniejsza różnica była w grupie kobiet, które wyszły za mąż przed 25 rokiem życia.

Robert Tekieli wskazał, że "chrześcijańska antropologia głosi, iż związek kobiety i mężczyzny to związek nierozerwalny, co jest najlepszym rozwiązaniem dla społeczeństwa". Prowadzący zapytał w tym kontekście Tymoteusza Zycha, "czy to nie jest najlepsze rozwiązanie dla konserwatystów, żeby nie walczyć, tylko badać i nagłaśniać prawdę".

"Trzeba patrzeć znacznie szerzej"

Zdaniem gościa PR24 "najlepsza jest strategia, która jest strategią sprawdzoną i opierającą się na tym, co zostało zweryfikowane przez stulecia". - Kiedy spojrzymy sobie na rozwiązania związane z funkcjonowaniem społeczeństwa i relacji międzyludzkich na przestrzeni stuleci, było wiele rzeczy, które się zmieniały. Mam wrażenie, że konserwatyści popełniają błąd, czyli traktują coś, co funkcjonowało w latach 50. XX wieku jako punkt odniesienia, który należałoby zachować. To nie jest podejście właściwe i przemyślane. Trzeba patrzeć znacznie szerzej i dopiero formułować postulaty - powiedział dr Tymoteusz Zych.

- W mojej opinii konserwatyzm nie powinien być traktowany jako kolejna ideologia upraszczająca rzeczywistość. Myślę, że takie rzeczy, które funkcjonowały przez całe stulecia też podlegają pewnej ocenie, ale ta ocena powinna brać pod uwagę, że z jakiegoś powodu społeczeństwo pewnych rozwiązań nie zmieniało. Związane one są z organicznym funkcjonowaniem wszystkich wspólnot począwszy od rodziny. Należy patrzeć szeroko, także patrząc na relacje pomiędzy kobietami i mężczyznami - wskazał. 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:44 zych.mp3 Gościem Polskiego radia 24 był dr Tymoteusz Zych ("Wojna cywilizacji"/ PR24) 

***

Audycja: "Wojna cywilizacji"

Prowadzący: Robert Tekieli

Gość: dr Tymoteusz Zych (prawnik)

Data emisji: 22.01.2022

Godzina emisji: 7.35

nt

Zobacz także

Zobacz także