X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

"PRL, historia prawdziwa". Zamieszki uliczne w PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2019 10:35
Polska za czasów PRL była krajem, w którym przez długie okresy panował, przynajmniej zdaniem mediów i władzy, względny spokój. Były jednak momenty, w których społeczeństwo dawało wyraz swojemu niezadowoleniu. Najbardziej widocznymi objawami protestów były walki uliczne. O historii starć z aparatem władzy w PRL Robert Tekieli rozmawiał z prof. Antonim Dudkiem z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Audio
  • 07.07.19 prof. Antoni Dudek o protestach ulicznych w PRL
Poznański Czerwiec 1956
Poznański Czerwiec 1956Foto: czerwiec56.ipn.gov.pl

Prof. Antoni Dudek przypominał pierwsze starcia uliczne, które były miały miejsce w Polsce w czasach stalinowskich. - To co nazywamy regularną walką tłumu z siłami porządkowymi, milicją czy wojskiem zaczyna się w czerwcu 1956 r. Te wydarzenia były na tyle wyjątkowe na tle późniejszych, że tłum wtargnął do więzienia i kilku komisariatów, gdzie zdobyto ogółem 200 sztuk broni, którą posłużono się następnie w oblężeniu Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Starcia były chaotyczne, pomimo kilku godzin ataków nie udało się zdobyć budynku, po kilku godzinach wkroczyło wojsko – przypominał historyk.

pap_19560729_002 okładka wojsko.jpg
Czołgi przeciwko robotnikom wołającym o chleb. Rocznica tragicznych wydarzeń z 1956 roku

Gość wyjaśniał, że do opanowania sytuacji władze użyły wojska ponieważ Milicja Obywatelska w tym czasie nie była odpowiednio wyposażona. - W czasach stalinowskich w ramach propagandy mówiono, że symbolem opresji władzy w państwach kapitalistycznych jest właśnie policjant bijący pałką robotnika. Po doświadczeniach m.in. z czerwca 1956 r. uznano jednak, że konieczne jest powołanie formacji nazwanej ostatecznie Zmotoryzowanymi Odwodami Milicji Obywatelskiej, czyli słynnego ZOMO. Te oddziały były wyspecjalizowane do walki z tłumem. Pierwszymi testami nowo powołanych sił były zamieszki podczas walk o krzyż w Nowej Hucie, rozruchy w Zielonej Górze czy w Przemyślu. Takich zdarzeń w czasach Wiesława Gomułki było w PRL kilkanaście. Wszędzie tam działało ZOMO – zaznaczył gość audycji.

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiał Robert Tekieli.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 07.09.2019

Godzina emisji: 08:35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zabójstwa polityczne w PRL

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2019 09:05
- Większość przypadków morderstw politycznych w czasach PRL miała w jakimś stopniu charakter przypadkowy. Zabójstwa Grzegorza Przemyka, jak i Stanisława Pyjasa nie były planowane, były skutkiem nękania i zastraszania danej osoby. W każdym z tych przypadków mamy jednak do czynienia z ich upolitycznieniem – mówił w Polskim Radiu 24 Patryk Pleskot - historyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojskowe instytucje opresji w PRL

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2019 11:03
– Główny Zarząd Informacji był jedną z najbardziej brutalnych i represyjnych organizacji. Jej członkowie wszędzie widzieli i szukali szpiegów – powiedział Radosław Peterman, historyk Instytutu Pamięci Narodowej. W audycji "PRL – historia prawdziwa" rozmowa o instytucjach peerelowskiego aparatu represji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poznański Czerwiec. Pierwszy masowy bunt w PRL

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2019 11:48
– Nie był to pierwszy protest poznańskich robotników. Już w 1955 roku dochodziło do przerw w pracy, które miały dać kierownictwu do zrozumienia, że pracownicy są niezadowoleni. Nie groziły one jeszcze jednak komunistom utratą twarzy z powodu tego, że nie panują nad sytuacją – powiedział historyk prof. Konrad Białecki. W audycji "PRL – historia prawdziwa" rozmowa o największej masakrze w Polsce po II wojnie światowej.
rozwiń zwiń