17 września. 80. rocznica agresji ZSRR na Polskę

- Większość ofiar związanych z sowieckimi deportacjami stanowili Polacy - wskazywał w PR24 dr hab. Jan Szumski z Instytutu Historii Nauk PAN. - W pierwszym rzucie deportowani zostali głównie policjanci i pracownicy urzędów państwowych - mówił.

2019-09-15, 13:30

17 września. 80. rocznica agresji ZSRR na Polskę

Posłuchaj

15.09.2019 "PRL - Historia Prawdziwa" (Polskie Radio 24)
+
Dodaj do playlisty

17 września 1939 roku na Polskę napadł drugi zaborca. Związek Sowiecki, praktycznie od razu, rozpoczął represje wobec Polaków. Na jaką skalę były to działania, opowiadał w Polskim Radiu 24 dr hab. Jan Szumski z Instytu Historii Nauk Państwowej Akademii Nauki.

Powiązany Artykuł

pap gdańsk strajk sierpień 1980 1200.jpg
Sierpień ’80. Dwa tygodnie, które zdecydowały o losach bloku komunistycznego

Cztery deportacje, tysiące ludzkich tragedii

Doktor podkreślał, że skala tych represji była zdumiewająca. - Już we wrześniu miały miejsce działania Armii Czerwonej, która mordowała polskich ziemian, polską inteligencję. Mieliśmy do czynienia z falą przemocy - powiedział.

- Na początku października na Kresach przetoczyła się fala progromów - dodał.

REKLAMA

Gość PR24 opowiadał także o bardziej zorganizowanych działań, jakimi były deportacje. - Pierwsza miała miejsce w lutym '40 roku, dwa miesiące później druga i trzecia, a czwarta 22 czerwca 1941 roku, w przeddzień wybuchu wojny sowiecko-niemieckiej. Jak wynika z sowieckich doniesień, cała akcja Związku Sowieckiego przebiegła sprawnie. Czasem ktoś stawiał opór, ale były to pojedyncze ekscesy.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Polskie Radio 24 / kstar

* * *

Audycja: "PRL - Historia Prawdziwa"

REKLAMA

Prowadzący: Robert Tekieli

Gość: dr hab. Jan Szumski (Instytut Historii Nauk PAN)

Data emisji: 15.09.2019

Godzina emisji: 11:35

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej

Najnowsze