Jan Szumski: sowieckie represje wobec Polaków rozpoczęły się przed II wojną światową
- Represje wobec Polaków nie rozpoczęły się w 1939 r. Po powstaniu II RP ponad milion Polaków znalazło się poza wschodnimi granicami naszego państwa i tam w 1937 r. miała miejsce operacja narodowościowa, w której trakcie zamordowano ok. 200 tys. naszych rodaków - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk Jan Szumski.
2020-05-24, 13:05
Posłuchaj
II wojna światowa zakończyła się w Europie 8 maja 1945 r., kiedy skapitulowała III Rzesza. Na Polsce odbiła się szczególnie okrutnie - nie tylko wieloma zniszczonymi miastami, które należało niemal od podstaw odbudowywać, ale także znalezieniem się we wschodniej strefie wpływów i komunistycznym ustrojem państwa ustanowionym na 44 lata. Wiązała się również z przesiedleniem Polaków z ziem wschodnich dawnej II RP na ziemie odzyskane, m.in. na Dolny Śląsk i Pomorze.
Powiązany Artykuł
Prof. Tomasz Panfil: koniec wojny dla ludzi to koniec strachu przed śmiercią
Jednak repatriacja ta była efektem represji, które wobec Polaków rozpoczęły się jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. O tym przypomniał gość Polskiego Radia 24. - Po powstaniu II RP ponad milion Polaków znalazło się poza wschodnimi granicami naszego państwa. Chodzi tu o tereny Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej, Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej, czy też całej Rosji Sowieckiej. W 1937 r. miała miejsce operacja narodowościowa, a w jej trakcie zamordowano ok. 200 tys. rodaków - przypomniał Jan Szumski.
"Sowieckie deportacje"
Dodał, że represje sowieckie wobec Polaków rozpoczęły się w 1944 r., kiedy Armia Czerwona wkroczyła na ziemie dawnej II RP. - Armia zwalczała antysowiecką partyzantkę. Dlatego dla Polaków, którzy znaleźli się na obszarze anektowanym przez Związek Sowiecki w 1945 r., wojna wtedy się nie zakończyła. Ona trwała do początku lat 50. Dopiero po śmierci Józefa Stalina możemy mówić o całkowitym uspokojeniu sytuacji na tych terenach. Natomiast między 1939 a 1941 r. mieliśmy sowieckie deportacje, które dotknęły nie tylko Polaków, ale obywateli II RP narodowości żydowskiej, ukraińskiej czy białoruskiej - podkreślił Jan Szumski.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
REKLAMA
***
Audycja: "PRL - historia prawdziwa"
Prowadzący: Robert Tekieli
Gość: Jan Szumski (historyk)
Data emisji: 24.05.2020
Godzina emisji: 11.06
PR24/bb
REKLAMA