X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Historyk: władze PRL nie zgadzały się na pokazywanie ich działań przeciwko Kościołowi

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2020 12:30
- Ks. Franciszek Blachnicki właściwie otrzymał wyrok za to, że rozesłał memoriał, w którym wprost wskazywał na szkalowanie Kościoła przez władze komunistyczne. Władze najbardziej nie zgadzały się na pokazywanie, opisywanie swoich własnych działań - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Robert Derewenda, historyk z KUL. 
ks. Franciszek Blachnicki
ks. Franciszek Blachnicki Foto: Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie

Katowicki IPN podjął umorzone w 2006 r. śledztwo w sprawie śmierci założyciela i duchowego ojca oazowego Ruchu Światło-Życie ks. Franciszka Blachnickiego. Duchowny zmarł w 1987 r. w niemieckim Carlsbergu. W latach 1984 – aż do momentu swojej śmierci ks. Franciszek Blachnicki był bezpośrednio inwigilowany przez parę agentów komunistycznego wywiadu cywilnego Jolantę (obecnie Lange) i Andrzeja Gontarczyków ("Panna” i Yon").

- Pierwszym poważnym dziełem ks. Franciszka Blachnickiego było utworzenie Krucjaty Wstrzemięźliwości. Największym zagrożeniem jakie widział kapłan, był alkoholizm - powiedział w Polskim Radiu 24 Robert Derewenda. 

"Chodziło o kontrolę i marginalizację Kościoła"

Gość PR24 podkreślił, że "komunistom chodziło o to, aby Kościół zmarginalizować i kontrolować". - Aby rozwijał się w ramach, jakie narzuci mu władza komunistyczna. To, co robił ksiądz Blachnicki – czyli szeroką akcję zaangażowania świeckich – wykraczało poza te ramy - wyjaśniał historyk. 

- Gomułka nie mógł się na to zgodzić. W roku 1960, kiedy przeszedł on do kontrofensywy, były takie akcje jak likwidacja centrali Krucjaty Wstrzemięźliwości. Akcja została przeprowadzona w specyficzny sposób. Wtedy miał się odbyć wielki zjazd Krucjaty. Siedziba centrali została otoczona przez Służbę Bezpieczeństwa. Zarekwirowano materiały i nie pozwolono na dalsze działanie - dodał Robert Derewenda. 

Więcej w nagraniu. 

 

Posłuchaj
21:01 _PR24_AAC 2020_06_28-11-06-15.mp3 Robert Derewenda o ks. Franciszku Blachnickim (PRL - historia prawdziwa)

 

***

Audycja: "PRL - historia prawdziwa"
Prowadzący: Robert Tekieli
Gość: dr Robert Derewenda (KUL) 
Data emisji: 28.06.2020
Godzina emisji: 11.06

PR24

Czytaj także

ks. Franciszek Blachnicki - twórca OAZY

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2012 23:50
Audycja o jednym z najwybitniejszych w powojennej historii Polski kapłanie. Organizator akcji trzeźwościowych i twórca ruchu OAZOWEGO.
rozwiń zwiń